Dünyanın en popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, yeni bir rekora daha imza attı. Birkaç yıl önce Facebook’un bünyesine katılan servisi artık günde 1 milyar kişi kullanıyor. Yani dünya üzerindeki her 7 kişiden biri muhakkak WhatsApp’ına bakıyor.

Uygulama üzerinden her gün 55 milyar mesaj, 4,5 milyar fotoğraf ve 1 milyar da video gönderiliyor!

Daha geçtiğimiz yıl aylık 1 milyar kullanıcıya ulaşan WhatsApp’ın bu kadar kısa sürede kullanıcı tabanını bu denli genişletebilmiş olmasında şüphesiz Facebook’un izlediği pazarlama stratejisinin etkisi büyük.

Facebook’a ait diğer platformların günlük durumuna dair veriler paylaşılmış değil ama Facebook’un kendisinin 700 milyon, Messenger’ın 1,2 milyar ve Instagram’ın aylık 2 milyar kullanıcıya ulaştığı biliniyor.

Bu rakamlar Facebook ve Zuckerberg için halen yeterli değil. Bu sebepledir ki dolar milyarderi girişimci, dünyanın en ücra köşelerine internet erişimi sağlayabilmek için uydulara, balonla internet yaymayı planlayan girişimlere ağırlık veriyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, çok değil, yalnızca birkaç yıl içinde dünya nüfusunun büyük çoğunluğu internet erişimine kavuşmuş ve WhatsApp kullanmaya başlamış olacak gibi görünüyor.