Geçen cuma günü kendini alışveriş çılgınlığına kaptıranlardan biri de siz misiniz? Başlangıcıyla ilgili birbirinden farklı efsaneler bulunan Black Friday yani Kara Cuma, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de kasıp kavurdu. Gerçi bizim yüzde 20’lik indirimler, tek bir üründe yüzlerce dolar kâr ettiren (en az) yüzde 49’luk hakiki Black Friday indirimleriyle boy ölçüşemedi. Fiyatların bazen yarı yarıya düştüğü Amerikan Kara Cuma’sının yanında bizdeki “göstermelik” indirimler, kasıp kavurmaktan ziyade minik bir esinti yapıp geçmiş oldu. Lafı fazla uzatmaya gerek yok; biz neyi ne kadar ucuza aldığımızı hesaplayaduralım; Kara Cuma en çok Amazon CEO’su Jeff Bezos’a yaradı.


Dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos, Black Friday satışlarıyla rekor kıran Amazon hisseleri dolayısıyla değerine değer kattı. Şükran Günü akşamı, sadece internetten, 1,5 milyar dolarlık alışveriş yapan Amerikalılar sayesinde Amazon hisseleri yükselişe geçti. Cuma günü itibarıyla yüzde 2,6’lık yükseliş yaşayan şirketin hisseleriyle Bezos’un tüm serveti 100 milyar doları da geçmiş oldu.


Çağımızın 100 milyarı aşan bir servete sahip ilk insanı olan Amazon’un kurucusu ve CEO’su Bezos, Amazon hisseleri ve nakit yatırımlarının yanı sıra Blue Origin adlı uzay ve havacılık şirketinde 3 milyar dolarlık hisse sahibi. Tabii 250 milyon dolar ödeyerek satın aldığı The Washington Post’u da unutmamak gerek.

Bezos geçtiğimiz ekim ayında, Bill Gates’i geride bırakarak (yeniden) dünyanın en zengini listesinde bir numaraya yerleşmişti.


Bezos’un diğer milyarderler arasındaki eksiği ise hayırseverliğiyle anılmıyor olması. Kendisi de bunun bilincinde olacak ki geçen aylarda Twitter hesabından parasını hayır işlerine harcamak için farklı fikirler aradığını ve önerilere açık olduğunu duyurmuştu. İşin tuhaf yanı, kendisinin, Bill Gates ve Warren Buffett’ın kurduğu; milyarder iş insanlarının servetlerinin en az yarısını hayırseverlik için harcayacakları taahhüdünde bulundukları Giving Pledge’e henüz imza atmamış olması.