2016’yı geride bırakmamıza yalnızca birkaç gün kaldı. Belki yeni yılda yapılacaklar listenizi tamamladınız ya da hala kafanızda maddeleri toparlamaya uğraşıyorsunuz. Hangi şekilde olursa olsun eminiz aklınızdan “keşke yeni yılda internette daha az vakit öldürsem” düşüncesi geçiyordur. Bu düşünceyi uygulamaya geçirmek tamamen elinizde. İşte size yardımcı olabilecek birkaç öneri:

yil1

1 – Gerçek bir masa saati edinin

Sabahları akıllı telefonunuzla uyanıyorsunuz değil mi? Ve bu da uyanır uyanmaz ilk iş olarak telefonuunuzla zaman geçirmeniz anlamına geliyor. Hangimiz “Beş dakika ……. (buraya istediğiniz sosyal platformu yazabilirsiniz) bakayım” demiyoruz ki?

Sabah sabah kendinizi telefondan uzak tutmak için çok basit bir çözüm yolu var. Eski tip bir masa saati almak ve onunla güne merhaba demek. İster analog olsun ister dijital ister radyolu. Muhakkak ki tarzınıza, yatak odanızın dekoruna uygun bir masa saati bulabilirsiniz. Bir de o saati hemen baş ucunuza değil de biraz uzağa koyarsanız yataktan ne kadar hızlı çıkmaya başlayacağınız sizi bile şaşırtacak.

yil2

2 – Kendinize bir hobi bulun

Boş zamanlarınızda ne yapıyorsunuz? Canınız sıkıldıkça eliniz ilk olarak telefonunuza gidiyor değil mi? O halde ellerinizi meşgul tutun. Aklınıza hemen bel altı şeyler gelmesin, hobilerden bahsediyoruz. Yemek pişirin, ahşap işleriyle uğraşın, küçük el aletleriyle işlevsel ürünler tasarlayın. Ellerininiz başka şeylerle meşgul oldukça telefonunuz hiç aklınıza bile gelmeyecek.

3 – Aynı anda birçok şeyi yapmaya çalışmaktan vazgeçin

Ortaya kötü bir şeyler çıkarmak istiyorsanız aynı anda farklı şeyler yapmaya devam etmenizde yarar var. Ancak amacınız daha verimli olmaksa, bundan vazgeçmelisiniz. Amerikan Pskoloji Derneği’nin verilerine göre iki farklı iş arasında geçiş yaptığınızda ortaya çıkan kısa süreli zihinsel tıkanmalar, yüzde 40’a varan oranda verimlilik kaybına neden oluyor. Tam bir şeylere konsantre olmuş çalışıyorken akıllı telefonunuzun ekranına düşen bildirime göz atmak da ne yazık ki bu kategoriye giriyor.

Kitap okurken telefonunuzu kapatmak, ya da bir dizi izliyorken aynı anda onunla ilgili tweet atmaktan vazgeçmek başlağıç için kolay olabilecek çözüm yolları arasında.

yil3

4 – Belli zamanlarda telefonunuzu evde bırakın

Markete mi gidiyorsunuz? Kafede arkadaşınızla mı buluşacaksınız? Sabah koşusu mu yapacaksınız? Neden telefonunuzu evde bırakmayasınız ki? Kapıdan çıkmadan hemen önce “gerçekten telefona ihtiyacım var mı?” sorusunu sorarak sizi gereksiz yere meşgul edebilecek o telefondan ve bildirimlerden kendinizi kurtarabilirsiniz. Üstelik zamanla bunu alışkanlık haline getirip, akıllı telefonu eskiden olduğu gibi yalın bir iletişim aracına dönüştürmeniz de mümkün.

yil5

5 – İnternette geçirdiğiniz zamanda yaptıklarınızı kağıda dökün

Hiç üşenmeden, bütün gün boşunca internette neler yaptığınızı yazmaya başlayın. Gün içinde farkında olmadan ne kadar zamanı Facebook’u akışınızı takip ederek, Instagram’dan eski sevgilinizin fotoğraflarına bakarak ya da sonu gelmeyen politik tweet’leri okuyarak geçirdiğinizi fark edeceksiniz. Bu da “ne yapıyorum ben?” sorusunu beraberinde getirecek. Hatta bu vesileyle düzenli günlük tutmaya bile başlarsınız belki, fena mı olur?