Time dergisi, “2017’nin En Etkili 100 İsmi” ve “En Etkili 30 Genç İsmi” gibi listelerinin ardından 2017’nin öne çıkan yeniliklerini belirlediği 25 maddelik listesini yayınladı. Listede, robot veya elektrikli otonom araçlar gibi yılın en çarpıcı teknolojik gelişmelerinden tutun da stres çarkı gibi tüm dünyayı kasıp kavuran oyuncaklara kadar 2017’ye damga vuran pek çok ürün mevcut.

Çıkışıyla birlikte çoğumuzun sohbet konusu haline gelen iPhone X, Tesla’nın lüks sedanı Model 3, son kullanıcıya hitap eden drone’lar arasındaki en başarılı ürünlerden biri olan DJI Spark ve Pixar animasyonlarından fırlamış gibi görünen robot Jibo dikkat çekiyor.

25. Stres çarkı

Gündemi aylarca meşgul eden stres çarkını küçümsemeyin. Elinize bir tane geçerse ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

24. GreenWave 3D Okyanus Çiftliği

Deniz yetiştiriciliğinin geleceği okyanus tabanına sabitlenmiş halatlar üzerinde istiridye, midye ve deniz bitkileri yetiştirmek üzerine kurulu.

23. VICIS Zero1

Amerikan futbolu oyuncularının kaskları yıllar boyunca hiç değişmedi. Ta ki otomobillerdeki tampon mantığını bu alanda da uygulamaya koymayı aklına koyan beyin cerrahı Sam Browd’a kadar.

22. Nintendo Switch

Nintendo’nun en yeni oyun konsolu, sadece altı aylık süre içinde önceki model olan ve zamanında hayal kırıklığı yaratan Wii U’nun satış oranının yarısına ulaştı bile.

21. Bempu

28 dolarlık termometreli bebek bilekliği Bempu, bebeğin vücut ısısını düzenli olarak takip ederek aksi bir durumda anneyi uyarıyor.

20. Norton Core

Yüksek performanslı bir router olmasının yanı sıra tehditlere açık bağlantılı cihazların güvenliğini de sağlayabilen Norton Core, kullanıcıların kişisel güvenlik ihlali konusundaki endişelerini gideriyor.

19. Michelin Vision Konsepti

Geri dönüştürülmüş materyallerden üretilen Michelin’in havasız lastik konsepti, lastiğin kendisini tamamen değiştirmek yerine 3D baskı yöntemiyle üretilen iç kısmını değiştirmeyi ve farklı yol koşullarına uyum saplamayı mümkün kılıyor.

18. Molekule

Şehirlerin hava kalitesi gittikçe kötüleşiyor. Molekule, havadaki zararlı maddeleri filtre edip ardından da yok etmesi sayesinde şimdiden epey ilgi topladı.

17. DJI Spark
Drone’ların popülaritesi gittikçe artıyor. DJI’ın bu konudaki başarısı ise yadsınamaz. Eski modellere oranla çok daha kolay kontrol edilebilen DJI Spark, kullanıcısının daha kaliteli video ve fotoğraflar çekmesini de mümkün kılıyor.

16. Tasty One Top

Tasty One Top için, Facebook ve Instagram’da 100 milyondan fazla takipçisi olan Tasty’nin set üstü ocağı diyebiliriz. Akıllı telefon uygulamasıyla birlikte çalışan ocak, pişirdiğiniz yemeğin ne olduğunu takip edip malzemeleri ne zaman eklemeniz gerektiğini bile söyleyerek işinizi kolaylaştırıyor.

15. Oculus Go

Bağlı bir bilgisayara ihtiyaç duymadan, tamamen kendi başına çalışabilen Oculus Go, sanal gerçekliğin şu anki yıldızı.

14. NASA Mars Insight

NASA, Mars InSight’ı 2018’de Kızıl Gezegen’e göndermeyi planlıyor. Curiosity veya diğer araçlardan farklı olarak gezegenin tek bir noktasına yerleşecek olan InSight, bilim insanlarına, Mars’ın termal geçmişiyle ilgili bilgi sağlayacak.

13. Nest Secure

Şifre girme devri dona erdi. Anahtarlıkta taşınabilecek kadar küçük sensörlerle kontrol edilebilen Nest güvenlik sistemi, evinizin emniyeti için çalışırken kontrolü ise çok kolaylaştırıyor.

12. Willow Göğüs Pompası

Özellikle çalışan annelerin sıklıkla başvurduğu göğüs pompası yöntemine el atan Kaliforniyalı Willow, bu işlemi çok daha sessiz yapabilen çok daha ufak boyutlu bir cihaz geliştirdi.

11. Tesla Model 3

Tek şarjla 320 km’den fazla yol yapabilen Tesla Model 3, 35 bin dolar seviyesindeki fiyatı sayesinde büyük kitlelere hitap edebilen makul bir elektrikli otomobil.

10. Adidas Futurecraft 4D

Kullanıcısının ayağına göre özel olarak ayarlanabilen taban özelliğiyle Futurecraft 4D, geleceğin ayakkabısı. Yakın gelecekte, yalnızca iki saat bekleyerek, size özel üretilmiş tabanlı Adidas ayakkabınızı alabileceksiniz.

9. Forward

Hasta olmadıkça doktora gitmeyiz değil mi? Forward’ın arkasındaki fikir bunu yıkmayı ve daha sağlıklı bir gelecek sunmayı planlıyor. Üye olduğunuz bir spor salonu gibi çalışacak olan bu poliklinik fikrine göre aylık ücret ödeyerek belli başlı testler ve kontroller için sınırsız hakkınız olacak.

8. Nike Pro Hijab

Klasik bir türban yerine çok daha hafif bir malzemeden üretilen Nike Pro Hijab, sporcunun vücudunu nefes almasını sağlıyor.

7. Apple iPhone X

İlk iPhone’un çıkışının üzerinden 10 yıl geçti. Bunu kutlamak ve bugüne kadarki akıllı telefonların en iyisini yapmak isteyen Apple, iPhone X’la karşımızda.

6. Thyssenkrupp MULTI

Asansörler sadece yukarı aşağı değil de sağa sola doğru da hareket edebilseydi nasıl olurdu? Thyssennkrup, MULTI ile bunu başarmış görünüyor.

5. Ember Mug

İçtiğiniz çay veya kahveyi belli bir sıcaklıkta tutan Ember, aslında pek çok kişinin hayalini kurduğu bir üründü.

4. Fenty Beauty

Rihanna’nın dünya üzerindeki her kadını düşünerek piyasaya sunduğu Fenty Beauty’de 40 farklı renk tonuna sahip fondöten öne çıkıyor.

3. Halo Top

Bir oturuşta tüm paketi yemekten çekinmemeniz için üretilen Halo Top’ın bir kutusu, 360 kaloriye sahip.

2. eSight 3

Görme engellilere yardımcı olan, bugüne kadar yapılmış en iyi ürün.

1. Jibo

Diğer robotlardan farklı olan Jibo, “dünyanın ilk sosyal robotu”. Vücudunu hareket ettirebilen Jibo, fazlasıya arkadaş canlısı.