Söz konusu sevdiğimiz bir şey olunca üzerine konuşmayı, fikrimizi beyan etmeyi çok seviyoruz. Ranker.com da tam olarak bu amaca hizmet ediyor. Farklı konularda oylamalara, değerlendirmelere katılabileceğiniz sitede, son olarak “Tadı En İyi Viski”ler oylandı.

21 binin üzerinde katılımcının dahil olduğu değerlendirme sürecinin sonunda, ortaya 50 viskilik bir liste çıktı. Viski konusunda herhangi bir uzmanlığı bulunmayan katılımcıların görüşlerini yansıttığı için listenin ilk on sırasına hem tadına hem de ismine aşina olduğumuz viskiler oturdu. Burun, damak ve bitiş gibi kavramlara pek de takılmayan ve ortalama viski içicisinin görüşlerini yansıtan listenin ilk 10’u şöyle:

vis10

10. JOHNNY WALKER BLACK LABEL
Harman İskoç viskilerinin klasiklerinden olan Black Label, hem aroması hem de uygun fiyatıyla viski severlerin barlarından eksik etmediği viski. Turba ve is tadının baskın olmadığı viski, karamele yakın tatlı bir keskinliğe sahip.

vi9

9. GLENFIDDICH
12 yıllığından 50 yıllığına kadar bulabileceğiniz Glenfiddich’ler, single malt’a giriş için en çok tercih edilen viskilerin başında geliyor. Meşe fıçılarda bekletilen Glenfiddich 12, armut çağrışımlı turbası yoğun tadıyla biliniyor.

vis8

8. JACK DANIEL’S
Her ne kadar damak tadı zengin viski tutkunlarının listelerinde kendine pek yer bulamasa da o bir klasik. Özellikle No.7’siyle bilinen ve sevilen Tennessee viskisi, mısır özlü oluşu ve muz, karamel ve meşe yoğunluklu tadı sayesinde oldukça kolay bir içime sahip.

7. CROWN ROYAL
Kanada viskilerinin kralı. 50 farklı Kanada viskisinin bir harmanı olan Crown Royal, hem burunda hem de damakta vanilya tadını hissettiriyor.

vis6

6. KNOB CREEK
Küçük çaplı üretim yapan bir Kentucy burbonu. 9 yıl boyunca içi yakılmış meşe fıçılarda bekletilen içki, yüzde 50 seviyesindeki alkol oranıyla bir hayli sert.

vis5

5. THE GLENLIVET
12, 15 ve 18 yıllık birçok farklı versiyonu bulunan Glenlivet, en yaygın olarak bulunabilen single malt üreticilerinden biri. Bir klasik olarak tanımlanabilecek 12 yıllık şişe, derinden gelen, yoğun isli, meyveli bir aromaya sahip.

vis4

4. MACALLAN
Üst sınıf İskoç viskilerinden sayılan Macallan, yoğun ve baskın lezzetler sunuyor. 12 yıllık Double Cask’ın içinde, Amerikan ve Avrupa meşe şeri fıçılarında bekletilmiş iki single malt bir arada bulunuyor.

vis3

3. MAKER’S MARK
Bir diğer Amerikan klasiği. Mantarının üzerini kaplayan kırmızı mumuyla bir bakışta tanınan içki, karamel, vanilya ve meyve aromalarına sahip, en kolay içimli burbonlardan.

vis2

2. JAMESON
Kolay içimini ve saflığını, üç kez damıtılmasına borçlu olan Jameson İrlanda viskilerinin belki de en bilineni. Hem sek hem de kokteyllerle güzel giden ender viskilerden. Çiçeksi, baharatlı ve tatlı bir aromaya sahip.

vis1

1. WOODFORD RESERVE
Ve kazanan bir Kentucky burbonu! Hem profesyonellerin hem de viski meraklılarının severek içtiği Woodford Reserve, ilk anda baskın gelen bitki ve vanilya tadının yanı sıra tütün, tarçın ve karamel aromaları da barındırıyor.