Google, San Francisco’da çarşamba sabahı düzenlediği basın etkinliğinde, yeni akıllı telefonu Pixel 2’nin başını çektiği cihazlarını tanıttı. İki yeni akıllı telefon duyurusunun yanı sıra Google etkinliğinde, Google Home Max ve Google Home Mini adlı iki yeni akıllı hoparlör; Google’ın yeni ikisi bir arada dizüstü bilgisayarı Pixelbook, yapay zekayı kullanarak fotoğraf ve video kaydına imkan veren Google Clips ve sanal gerçeklik gözlüğünün yeni versiyonu Daydream View tanıtıldı. Ancak tüm bu yenilikler arasında en çok dikkat çeken cihaz, Google’ın Apple AirPods’a cevabı olan Pixel Buds oldu. Google’ın sesli asistanı Google Assistant’ın entegre olduğu kablosuz kulaklıklar, kullanıcıya gerçek zamanlı tercüme hizmeti de verebiliyor. Üstelik de 40 dil biliyor!

pixelbuds1
AirPods gibi tamamen kablosuz olmayan fakat en azından akıllı telefona bağlamak için kablo gerektirmeyen yeni Pixel Buds, hem taşıma kılıfı hem de şarj istasyonu görevi gören bir kutuyla geliyor. Tek şarjla 5 saatlik kullanım ömrü sunduğu belirtilen kulaklıkları kullanarak, telefonu cebinizden çıkarmak zorunda olmadan pek çok görevi yerine getirebiliyorsunuz. Sağ kulaklık üzerindeki dokunmatik alan sayesinde çalan şarkıyı durdurup yeniden başlatabilir; ses seviyesini kontrol edebilirsiniz. Bunlar, daha önce de gördüğümüz, dolayısıyla pek de şaşırtmayan özellikler. Pixel Buds’ın esas avantajı, Google’ın yapay zeka destekli asistanından yararlanarak gerçek zamanlı tercüme yapabilmesi.

pixelbuds3
Pixel Buds’ın çeviri özelliğini kullanmak için Google Assistant bulunan herhangi bir Android telefon yeterli. Yani ille de Google Pixel telefona ihtiyaç yok. Tek yapmanız gereken konuştuklarınızın hangi dile çevrilmesini istediğinizi söylemek. Siz konuştuktan sonra telefonunuzu hoparlörü, söylediklerinizin tercümesini karşı tarafa dinletiyor; karşıdaki konuştuktan sonra ise onu dedikleri Pixel Buds kulaklıklardan size iletiliyor. Anladığınız dilde… Bilim kurgu filmleri nihayet gerçek olmaya başladı galiba.

pixelbuds
Anında çeviri özelliği sayesinde karşınızdaki kişiyle akıcı bir sohbet gerçekleştirebilmeye imkan tanıyan kulaklıklar mavi, siyah ve beyaz olmak üzere üç renk seçeceğiyle geliyor. Kasım ayında satışa sunulması beklenen kulaklıkların fiyatı ise 160 dolar.