Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen emojilerin sayısı artmaya devam ediyor. Apple’ın Dünya Emoji Günü’nde yaptığı açıklamaya göre iOS, macOS ve watchOS’e gelecek yeni güncellemeye birlikte Apple cihazlarına 52 yeni emoji eklenecek.

EMO3

Şirketin geçtiğimiz yıl yayınlanan farklılıklara kucak açtığını belirten açıklamasını takiben gelen yeni emojiler arasında baş örtülü bir kadın, bebeğini emziren bir kadın, cin, T-Rex, zombi, sandviç ve bir elf de yer alıyor.

EMO1

Genel hatları, aralarında Apple, Google, Facebook, Microsoft, Adobe, Netflix, IBM ve Huawei’nin bulunduğu Unicode Consortium tarafından belirlenen emojilerin hangi işletim sistemi ve platformlarda nasıl görüneceğine katılımcılar kendi karar veriyor. Bu da farklı cihazlarda farklı tasarımlı emojiler görmemize neden oluyor.

EMO4

Apple 2006’da büyük bir güncelleme yayınlamış ve 100 yeni emoji yayınlamıştı. Aralarında gökkuşağı bayrağı, kadın sporcular, polisler ve inşaat işçilerinin olduğu emojiler toplumun farklı kesimlerinden beğeni almıştı.

EMO5