Okuldan vakit bulduğu zamanlarda oyuncak inceleme videoları çekip YouTube’da paylaşan altı yaşındaki Ryan, şu anda dolar milyoneri. YouTube reklam gelirleri ile bir yıl içinde 11 milyon dolar kazanan küçük çocuk, gezegendeki en başarılı sekizinci YouTube fenomeni.

Herhalde “Yemin ederim aklıma gelmişti!”cilerin soyu tükendi diyebiliriz. Bugün itibarıyla aklına geleni YouTube kanalı açıp ürettiği videolarla paylaşan milyonlarca insan var. Dolayısıyla her “aklına gelen”in, bu isteğini her an eyleme dökebileceği ve özgür olabileceği bir çağda yaşıyoruz. Artık önemli olan şey şu: Aklınıza gelen o şey tutacak mı tutmayacak mı? 10 milyonun üzerinde abonesi olan YouTube kanalıyla Ryan, ailesinin de yardımıyla, dünyanın en başarılı YouTuber’larından biri.

Ryan’ın bazı videoları milyarlık izlenme sayısına ulaşmış durumda.

Bundan bir süre önce YouTube’da oyuncak inceleme videoları izleyen Ryan da benzer videolar çekmek için bir kanal açmak istediğini söylemiş. Ailesi de elbette kabul edip ona yardım etmiş. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde en başta Ryan’ın videolarını hiç kimse izlememiş. Fakat Ryan’ın, Pixar’ın Cars serisinden 100 oyuncakla oynamasının farklı olacağını düşünen annesi sayesinde her şey değişmiş ve Ryan’ın videoları çılgınca yayılmış. Ryan’s ToyReview adlı kanalında 10 milyon 200 bin abonesi bulunan Ryan’ın takipçilerini ise 3 ila 7 yaş arası çocuklar oluşturuyor. Videoları hafta sonları çeken anne-babası, video düzenleme işiyle Ryan okuldayken ilgileniyor. Bu arada da on, hatta 100 milyonlarca kez izlenen videolardaki oyuncaklar da ticari olarak büyük başarı elde ediyor.

YouTube’un en çok kazanan 10 fenomeninin geçen yılki kazancı 127 milyon dolar oldu. Bu miktar bir önceki yıla göre yüzde 80 daha yüksek. Yani aklınızda YouTube’da bir şey yapmak varsa, kimsenin sizi vazgeçirmesine izin vermeyin.