NASA, dün iki sıra dışı fotoğraf yayınladı. İlk bakışta piksellenmiş sarı noktalardan ibaret gibi görünün bu fotoğraflar, Dünya’ya en uzak mesafede çekilen fotoğraflar olarak tarihe geçti. Neptün’ün de ötesinde, Güneş Sistemi’nin sınırlarındaki Kupier Kemeri’ndeki gök cisimlerini inceleyen New Horizons’ın gönderdiği fotoğraflar 27 yıllık bir rekoru da kırdı.

Elde ettiği verilerle uzay araştırmalarına büyük katkı yapan Voyager 1’in, 14 şubat 1990 tarihinde gönderdiği fotoğraf, o tarihte dünyadan en uzakta çekilen fotoğraf olmuştu. “Soluk mavi nokta” adıyla anılan bu fotoğraf, aynı zamanda Güneş Sistemi’ni terk etmekte olan Voyager 1’in gönderdiği son fotoğraftı.

Soluk Mavi Nokta

New Horizons’ın Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) adını taşıyan kamerası, 5 Aralık 2017 tarihinde ilk olarak “Wishing Well” yıldız kümesinden bir fotoğraf gönderdi. New Horizons, bu fotoğrafla, Voyager 1’in rekorunu kırmayı başardı. Birkaç saat sonra ise Dünya’dan yaklaşık 6,12 milyar kilometre öteden iki yeni fotoğraf daha geldi ve bu fotoğraflar yeni rekorun sahibi oldu. Her ikisi de Kupier Kemeri’ne en yakın noktadan çekilen fotoğraflardan birinde 2012 HZ84, diğerinde ise 2012 HE85 adı verilen gök cisimleri görünüyor.

New Horizons, Kupier Kemeri ve kemer içindeki KBO olarak anılan gök cisimleri üzerinde araştırmalar yürütüyor. NASA’da görevli bilim insanları, uzay aracından elde ettikleri verilerle Pluto gibi cüce gezegenler ve dengesiz yörüngelerde hareket eden KBO’ları daha iyi tanımaya çalışıyor. New Horizons, bulunduğu bölgede plazma, toz ve gaz analizleri de yapabiliyor.

Uzay aracı, halihazırda güç tasarrufu modunda çalışıyor ve bir sonraki görevine kadar enerji depoluyor. 4 Temmuz tarihinde yeniden aktive edilecek aracın 1 Ocak 2019’da 2014 MU69 adlı KBO’ya yaklaşması planlanıyor. New Horizons, uzay boşluğunda her gün 1 milyon kilometreden fazla yol katediyor.