ABD ve Kanada’nın içinde bulunduğu Kuzey Amerika ülkeleri, 2016’da yasal, tıbbi ve yasadışı esrara tam 53,3 milyar dolar harcadı. Rekor seviyedeki bu değer, McDonald’s ve Starbucks’ın ABD’de elde ettiği 2016 gelirinin bile üzerinde.

Alanında söz sahibi araştırma şirketlerinden Arcview Market Research‘ün yayınladığı yeni rapora göre her iki ülkede de yasal esrara olan ilgi büyük bir hızla artıyor ve yasadışı esrar yavaş yavaş da olsa pazar kaybediyor. Rapor, 2016’da yasal esrardan elde edilen gelirin bir önce yıla oranla yüzde 30 artarak 6,7 milyar dolara yükseldiğini söylüyor. 2015’e kıyasla yüzde 3 azalma göstermesine rağmen, yasadışı esrar halen daha pazarın yüzde 87’sini elinde bulunduruyor.

Avondale, Colorado'daki yasal bir fabrikada yeni toplanmış bitkilerin dal ve yapraklarını ayıran çalışanlar

Avondale, Colorado’daki yasal bir fabrikada yeni toplanmış bitkilerin dal ve yapraklarını ayıran çalışanlar

Yasal esrara olan ilginin artmasının bir numaralı nedeni, yasal düzenlemelerle esrarı belli şekillerde serbest bırakan eyaletlerin sayısının artmasından kaynaklanıyor. Yasal esrarın sprey, yiyecek gibi alternatif satış yollarıyla sunulabiliyor olması da bu pozitif yönlü trendin bir diğer destekçisi.

Araştırma şirketinin CEO’su Troy Dayton, mevcut tabloyu “Organik yiyecekler, ev sineması ve mobil ürünler pazarında olduğu gibi esrar endüstrisinin yeni bir ürün ya da yenilik için talep yaratması gerekmiyor. Yalnızca fazlasıyla popüler olan bir ürünün yasal kanallara çekilmesi gerekiyor.” sözleriyle yorumluyor.

Kahve aromalı esrarlı çikolata

Kahve aromalı esrarlı çikolata

Trend yavaşlayacakmış gibi de görünmüyor. Tahminler, yasal esrar pazarının 2021’e kadar yıllık ortalama yüzde 26 büyüyeceğini ve 21,6 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor.

Karşılaştırma olması açısından belirtmek gerekirse McDonald’s’ın 2016 ABD geliri 35,8, Starbucks’ınki ise 13,3 milyar dolar.