Wes Anderson’ın en unutulmaz filmlerinden biri olan The Life Aquatic with Steve Zissou, yıllar sonra yeniden gündemde. Bunun sebebi ise filmde Bill Murray’nin canlandırdığı araştırmacı Zissou’nun giydiği özel tasarım Adidas Rom modelinin nihayet satışa çıkıyor olması!

Filmin vizyona girdiği 2004 yılında bunun gerçekleşmesi için ayakkabı tutkunları Adidas’ı mail yağmuruna tutmuş, hatta birçok imza kampanyası düzenlenmişti. Ancak o dönem Adidas’ın yanıtı olumsuz olmuştu. Wes Anderson’ın filmlerinde kendi markalarına yer vermelerinden memnun olduğunu söyleyen yetkililer, Anderson’ın filmlerini beğendiklerini ama yönetmenle herhangi bir ticari ilişki içinde olmadıklarını açıklamıştı.

zis2

Yıllar geçti, film kült statüsüne ulaştı ve nihayet Adidas kararından geri adım attı. Paris’te düzenlenen We Love Green müzik festivalinde Adidas denizaltı sarısı bağcıklara ve mavinin üç tonu klasik Adidas çizgilerine sahip ayakkabıdan 100 adet satışa sundu. Sınırlı sayıdaki ayakkabı, David Bowie’nin The Life Aquatic’ine bugünkü şöhretini kazanmasına yardımcı olan Brezilyalı müzisyen Seu Jorge’nin festivalde sahne almasıyla da ayrı bir anlam kazandı.

Orijinali The Adidas Rom olan model, ilk olarak 1959’da piyasaya çıkmış ve asıl patlamasını 80’li yıllarda yapmıştı.

Adidasın Rom Zissou’yu daha geniş kitlelerle buluşturmaya niyeti olup olmadığı şu an için meçhul.