Evinizde yalnız değilsiniz. Hayır, öyle değil; aile bireylerinizin haricinde evde sizinle birlikte yaşayan 7 binden fazla tür bakteri bulunuyor. Bu bakterilerin tamamı çok tehlikeli ve hepimizi öldürecek demek yanlış olur çünkü bazı bakterilere ihtiyacımız olduğu gibi bazıları da güçlü ve sağlıklı bir bağışıklığımızın olmasının sebebi. Fakat gün boyunca elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımızdan bilgisayar klavyelerine kadar sahip olduğumuz pek çok eşyanın yüksek oranda bakteri barındırdığını ve arada sırada temizlenmesi gerektiğini hatırlamakta fayda var. Peki, “temizlik hastası” yaftasını yemeden önce neyi, ne kadarda bir temizlemeniz gerektiğine göz atmaya ne dersiniz?

BULAŞIK SÜNGERİ
Bilim insanlarına göre mutfakta kullandığınız bulaşık süngeri, evdeki en yüksek mikrop oranına sahip şeylerin başında geliyor. Süngeri mikrodalgaya koymak ya da kaynar suyla dezenfekte etmeye çalışmak yeterli olmuyor çünkü bu yöntemlerle süngerin üzerindeki bakterilerin ancak yüzde 60’ından kurtulmak mümkün. O yüzden çamaşır suyu kullanmak, daha etkili bir çözüm.

KÖPEKLER
Köpeğinizin haftada birkaç kez yıkanmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz fakat bu doğru değil. Köpeklere Fısıldayan Adam Cesar Millan’ın tavsiyelerine kulak verirsek, çoğu köpek cinsi haftada en fazla bir kez yıkanabilir. Köpeğinizi yıkarken köpek şampuanı da bebek şampuanı da kullanabilirsiniz.

KLAVYE
Klozet kapağından bile daha fazla mikroba ev sahipliği yapması olası olan şeylerden biri de klavye. Avustralya’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre bir çalışma masasında, normal şartlarda, klozet kapağında olduğundan 400 kat daha fazla bakteri bulunuyor. Avustralyalı National Center for Health Research organizasyonunun önerilerine bakılırsa paylaşımlı ofis bilgisayarlarının başına oturmadan önce ve bu bilgisayarları kullandıktan sonra elleri yıkamak gerekiyor. Bilgisayar ve klavye, su ve dezenfektanla silinerek birkaç günde bir temizlenmeli.

KAHVE DEMLİĞİ
Her gün tüketiyor olsanız da kahve yaptığınız demlik, üzerinden zaman geçtikçe kahve lekelerini tutmaya başlıyor. Bakterilerin yaşaması için uygun bir ortamın oluşmasını önlemek ve taze kahve tadını her fincanda sürdürebilmek istiyorsanız French press ya da diğer tür demlikleri sirkeyle temizleyebilirsiniz. İdeali ise bu temizlik işleminin ayda bir kez yapılması.

HAVLULAR
Banyo havluları kullanıldıktan sonra nemli kalır ve bu da bakterilerin gelişip üremesi için eşsiz bir ortam oluşturur. Eğer havlunuzdan az da kötü kokular geliyorsa bu bakterilerin varlığına işaret ediyor. Havlularınızı üç kullanımdan sonra yıkamanızda fayda var. Mutfakta kullandığınız bezler için de aynı şey geçerli. Islak tabakları kurulamak için kullanılan havlu ve bezleri birkaç günde bir kirli sepetine atın.

TELEFON
Akıllı telefonlarımız gün içinde her an yanımızda. Gün boyunca her türlü mekan ve yüzeyde bulunup gece olduğunda da yatmadan hemen önce elimizde tuttuğumuz akıllı telefonlar pek çok bakterinin yaşadığı bir cihaz. New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mikrobiyolog Philip Tierno her günü telefonu bir kez silerek temizlemek gerektiği görüşünde.