Hollanda’daki Bodegraven kasabası, akıllı telefonlarını elinden düşürmeyen sakinlerinin güvenliği için daha önce farklı versiyonlarını gördüğümüz bir çalışmaya imza attı ve trafik ışıklarının altındaki kaldırımlara şerit LED’ler döşedi.

Yaya geçitlerine yerleştirilen bu ışıklar, trafik ışıklarıyla senkronize şekilde çalışıyor ve onlarla aynı renkte ışık veriyor. böylece elinde telefonuyla yaya geçidine gelen bir kişi, karşıya ve yola bakmaya ihtiyaç duymadan ışığı takip edebiliyor.

yaya2

HIG Trafik Sistemleri tarafından yerleştirilen ışıkların yakın zaman içinde farklı kasaba ve şehirlerde de kullanılması planlanıyor. Şirket sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre yaya ve bisikletlilerin akıllı telefonlarıyla çok fazla ilgilenmesi trafikte ciddi sorunlara neden oluyor. Lahey’in de aralarında bulunduğu şehirlerde tramvaylar dikkatsiz akıllı telefon kullanıcıları yüzünden sık sık acil durum frenlemesi yapmak durumunda kalıyor.

Yeni ışık sistemine karşı çıkanlar da yok değil. Hollanda Trafik Güvenliği Birliği çalışanlarından Jose de Jong, akıllı telefon kullanıcılarına telefonlarına bakmaları için yardımcı olmak çok doğru bir hareket olmadığını dile getiriyor. Jong, “Trafikteyken ve hatta yürürken insanların telefonlarıyla ilgilenmelerini istemiyoruz. Her daim çevrelerine bakmalı ve araçların kırmızı ışıkta durup durmadıklarını kontrol etmeleri gerekir.” diyor.