Tasarım, bazen alışık olduğumuz bir objeyi tamamen farklılaştırabiliyor. Optik Instruments imzasını taşıyan ve Kickstarter’da fon toplayan Horizon adlı saat buna güzel bir örnek. Kadranında akrep ve yelkovan yerine sürekli dönen bir disk bulunan ve diskin konumuna göre okunan saat, hem görünümü hem de işçiliğiyle gerçek bir klasik olmaya aday.

Horizon, saniyeleri hatta dakikaları bile göstermiyor. Saati yalnızca tam, çeyrek geçe, buçuk ve çeyrek kala olarak görebiliyorsunuz. İki farklı renkte tasarlanan diski, gündüz ve gece saatlerini ifade ediyor. Tasarımcılar ilhamlarını çoğu zaman saati “buçuğu biraz geçiyor” ya da “neredeyse öğlen oldu” gibi ifadelerle söylememizden aldıklarını söylüyor.

İlk bakışta biraz karmaşık görünse de Horizon’a bir bakışta saatin kaç olduğunu (en azından yaklaşık olarak) anlamak mümkün. Bunun için dönen diski ortadan bölen çizgiye bakabilir, kadran üzerindeki sabit çizgileri kullanabilir ya da 3, 6, 9 ve 12 sayılarına bakabilirsiniz. Hala daha çözemediyseniz hemen aşağıdaki gif ve videolar size yardımcı olacaktır.

 

Tasarımı İngiltere’de yapılan ve İsviçre’de üretilen Horizon’un kasası 316L yuvarlatılmış paslanmaz çelikten, kubbe şeklindeki camı ise safir kristalden. 100 metre derinliğe kadar su geçirmiyor oluşu da bir diğer artısı.

42.704 dolar hedefiyle yola çıkan ve şimdiye kadar yaklaşık 390 bin dolar toplamayı başaran saat, ön sipariş verenlere eylül ayında gönderilecek. Sonrasında da 399 pound karşılığında satın alınabilecek.

🎥 VİDEO