Gece alkolün dozu biraz fazla kaçtıysa ertesi sabah uyanmak tam bir işkenceye dönüşebilir. Yataktan kalkmak, el yüz yıkamak gibi en basit eylemler insanüstü güçlerle yapılabilecek hale gelir. Dilimizde akşamdan kalmalık olarak anılan bu fiziksel modun etkilerini azaltmak için reçeteli ilaçlardan kocakarı tariflerine kadar uzanan yüzlerce yöntem mevcut. Yakınlarda bu yöntemlere bir yenisi daha eklendi: Morning Recovery adını taşıyan hap.

“Mucizevi” ilacın fikri, daha önce Facebook, Tesla ve Uber gibi şirketlerde çalışan Güney Koreli Sisun Lee adlı girişimciye ait. Lee, ülkesinde olduğu dönemde gece içki içmek için çıkanların yanlarına farklı takviyeler aldığını ve ertesi gün işe gayet normal bir şekilde geldiklerini fark etmiş. Tüm bu farklı takviyeler üzerine araştırma yapmış ve ABD’de doktorlarla iş birliği yaparak Morning Recovery’yi tasarlamış.

Güçlü bir etkiye sahip olan hapın etken maddesi Hovenia Dulcis adlı bitkiden elde edilen Dihydromyricetin (DHM). İnsan vücudunda antioksidan işlevi yürüten bu flavonoid, alkolün içindeki toksinleri parçalamaya yarıyor. Karaciğerde de yine toksin parçalama görevi üstlenen bu madde alkolün beyin üzerindeki etkisini de azaltıyor ve baş ağrısı, bilinç bulanıklığı gibi belirtileri önlüyor.

Morning Recovery’de DHM’nin haricinde akşamdan kalmalığın etkilerini azaltacak C ve B vitaminleri, dikenli incir ya da Hint inciri adıyla anılan prickly pear, süt dikeni, torin ve elektrolitler de bulunuyor. Vegan ve GDO’suz özellikteki karışım; kafein, süt ve süt ürünü, laktoz ve kabuklu yemişler barındırmıyor.

Uyumadan hemen önce alınması gereken ilaç, 6, 12 ve 24 paketlerde satılıyor. Paketlerin fiyatları da sırasıyla 30, 55 ve 100 dolar.