Evet, yanlış okumuyorsunuz. Hem istifa ediyorsunuz hem de Amazon size 5.000 dolar para ödüyor. Peki elektronik ticaretin devi neden böyle bir yol izliyor dersiniz? Yanıtı basit, motivasyonu ve verimliliği artırmak.

İlk anda kulağa biraz tuhaf gelse de, Amazon yetkililerinin açıklamalarına bakılırsa sistem işe yarıyor. Şirket içinde “Teklif” olarak anılan bu hak, her yılın belli bir döneminde ABD genelindeki depo ve müşteri hizmetleri birimlerinde çalışan personele sunuluyor. Şirket sözcüsü Ashley Robinson, amaçlarının çalışanlarının gerçekte ne istediklerini anlamaları için onlara bir fırsat vermek olduğunu belirtiyor ve uzun vadede çalışmak istemeyecekleri bir yerde çalışmaya devam etmelerinin hem kendileri hem de şirket için sağlıklı sonuçlar doğurmayacağını söylüyor.

Amazon, istifa etmek isteyen tam zamanlı çalışanlarına, kıdemlerine göre 2.000 ila 5.000 dolar arasında bir tazminat ödüyor.

Carrots and Sticks: Unlock the Power of Incentives to Get Things Done kitabının yazarı Ian Ayres, süreci psikolojik açıdan ele alıyor ve teklifi reddeden çalışanların işlerine daha yoğun bir şekilde bağlanacağını çünkü bilinçli olarak verdikleri kararla şirkette daha uzun süre kalmayı kabul ettiklerine dikkat çekiyor.

İstifa etmek isteyen çalışanlara para ödemek, diğer taraftan da toplu işten çıkarmaların önüne geçebilmek için bir strateji olarak kullanılıyor.