Elektronik ticaret devi Amazon, Fire TV ismini verdiği yeni cihazını duyurdu. Temelde online TV hizmeti veren modül üzerinden oyun da oynanabilecek.

Televizyona harici bir medya oynatıcısı bağlayarak internet yoluyla içerik sağlamak yeni bir hizmet değil. Amazon da tıpkı Chromecast ve Apple TV gibi televizyona bağlanıp, belirlenen içeriğe göre online erişimi mümkün kılıyor. 

Android tabalı Fire TV’de, Wi-Fi kullanılarak Netflix, Hulu, Pandora, Vevo, Youtube ve Vimeo gibi sitelere erişim sağlanıp içerik oynatılabilecek. Doğrudan Amazon sunucuları kanalıyla alınan bu verilerin televizyona aktarılma işlemini 2 GB bellek ve Bluetooth teknolojisine sahip Fire TV yapıyor. Amazon’un yeni projesini rakiplerinden ayıran en önemli özellik ise platformda oyun oynanabilmesi. 

amazon-fire-tv

HDMI çıkışından Dolby Digital ses desteği sağlayan Fire TV’nin desteklediği oyunlar arasında Minecraft, Modern Combat ve Aftermath gibi fenomen yapımlar bulunuyor. Cihazda oyun oynamak isteyen kullanıcıların ekstra ücret ödeyerek joystick alması gerekecek. Şirketin uzun süreli projesi Kindle’ın da geliştiricilerinden Peter Larsen, “Fire TV’yle oyun konsollarına rakip olmaya calışmıyoruz” açıklamasını yapsa da ayrı oyun stüdyolarını kuran ve Far Cry tasarımcılarıyla anlaşma sağlayan Amazon’un, sektörün bu alanında da somut adımlar attığını söylemek yanlış olmaz. 

ABD’de satış fiyatı 99 dolar olarak açıklanan Fire TV’nin Avrupa ülkelerinde ne zaman satışa çıkacağı ise henüz netlik kazanmadı.