Dijital fotoğraf devrimiyle birlikte hepimiz fotoğrafçı olduk çıktık. DSLR’larla yarışan çözünürlükleri ve gelişmiş görüntü sensörleri ile her yıl kaliteyi biraz daha artıran akıllı telefon kameraları sayesinde her anı kaydedebiliyor, sonuçları görmek için belki de tek bir saniye bile beklemiyoruz. Gün ışığı veya karanlık ortamlarda olmak da dert değil; hareket halinde olmak da… Uzun lafın kısası, dijital fotoğraf makineleri ve akıllı telefon kameraları sayesinde tek yapmamız gereken görmek istediğimiz kadrajı ayarlayıp düğmeye basmak. Tabii beğenmediğimizi silip istediğimiz gibi olana kadar aynı kareyi fotoğraflamak da bedava!


Filmi kameraları taklit eden yeni bir fotoğraf uygulaması ise bu savrukluğa son vermeye hazır. Kullanıcının çektiği fotoğrafı görebilmesi için üç gün bekleten; 24’lük rulolar halinde sanal filmlerle çalışan Gudak Cam, eski, filmi Kodak fotoğraf makinelerini tekrar hayatımıza sokuyor. İsmini Korece modası geçmiş anlamına gelen “Gudagdali” teriminden alan; Güney Kore ve Japonya’da son derece popüler olan uygulamada, sanal fotoğraf makinenize 24 pozluk yeni film koyabilmek için de birkaç saat sabretmeniz gerekiyor.


Arayüzü, kullanımı, görünümü; her şeyiyle filmli kullan-at makineleri andıran uygulamada film tamamen bittikten sonra çekilen fotoğrafların “tab ettirilme” sürecini de beklemek şart. Yani çekilen fotoğrafı beğenmeyip silmek yok; sonucu görmek için üç gün beklemek zorundasınız.

Şimdiden 1,3 milyon kullanıcısı olan uygulamanın geliştiricisi ise Güney Koreli Screw Bar. iOS’e özel uygulamayı 3,49 TL ödeyerek iTunes’tan indirebilirsiniz.