Android’in kurucularından Andy Rubin’in merakla beklenen akıllı telefonu Essential Phone, nihayet tanıtıldı. Android işletim sisteminin mimari Rubin’in şirketi Essential Products’ın yeni tanıttığı akıllı telefon, çarpıcı tasarımıyla dikkat çekiyor.
rubin3
Titanyum kasaya ve seramik malzemeden üretilen arka kapağa sahip Essential Phone’un neredeyse çerçevesiz gibi duran ekranı, Gorilla Glass 5 ile korunuyor. Essential Phone’un ekrana bakıldığında hemen fark edilen ön kamerası, bugünün akıllı telefonlarının aksine pek de gizli saklı durmuyor. 5,71 inç büyüklüğündeki ekranı 2560×1312 piksel çözünürlüklü olan cihaz, 19:10 gibi sıra dışı bir görüntü oranına sahip. Titanyum çerçeveli akıllı telefonun, alüminyum kasalı muadillerine kıyasla düşmelere çok daha dayanıklı olduğu ifade ediliyor.
rubin1
Android işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonda 4 GB RAM, 128 GB dahili depolama, 3040 mAh kapasiteli pil ve Qualcomm Snapdragon 835 işlemi mevcut. Ön kamerası 8 MP olan Essential Phone’un arka yüzündeki 13 MP’lik çift kamera, 4K video kaydı yapabiliyor.
rubin4
Takıp çıkarılabilen 360 derece kamera aksesuarı ve kablosuz şarj istasyonu gibi aksesuarlarıyla birlikte tanıtılan akıllı telefon, yurt dışında 699 dolarlık fiyatla siparişe açıldı. Dört renk seçeneğine sahip cihaz üzerinde logo bulunmuyor. Essential bu seçimi açıklarken kimseyi reklam yapmak zorunda bırakmak istemediklerini belirtiyor.