Apple’ın efsanevi tasarımcısı Marc Newson, saat sitesi Hodinkee için Hourglass adını taşıyan bir kum saati tasarladı. Camı el işçiliği ile üretilen ve sınırlı sayıda olduğu açıklanan bu kum saatini sıradan kum saatlerinden ayıran şey ise içinde kum yerine “nano” toplar olması. Tabii bir de 12 bin dolarlık fiyatı… hourglass4
Apple Watch’ın tasarımında imzası bulunan endüstriyel tasarımcı Mark Newson, Apple ailesine 2014 yılında katıldı. Bugüne kadar otomobilden saate kadar pek çok ürün tasarımına imza atan Newson’ın son harikası Hourglass ise fazlasıyla ilgi çekmişe benziyor.
hourglass5
Her biri el işçiliğinin eseri olduğu için birbirinden minimal seviyede farklı olabileceği belirtilen Hourglass’ların üzerinde, kullanıcıların özel bir ürünle karşı karşıya olduğunu hatırlaması için “1 of 100” ibaresi yer alıyor. Sıradan bir kum saatinden ziyade bir sanat eseri gibi duran Hourglass üzerinde Hodinkee ve Mark Newson imzaları işlenmiş.
hourglass7
Kum saatinin içinde, her birinin apı 0,6 mm olan 1.249.996 adet bakır kaplamalı paslanmaz çelik tanecik bulunuyor. Hodinkee’nin “nanoballs” dediği bu parçaların, kum saatinin bir tarafından diğer tarafına geçişi tam 10 dakika sürüyor. Elbette bu bakır kaplamalı tanelerin bozulmaya karşı korumalı bir katmanı daha var. Yani zamanla bakırın renk değiştireceğinden endişe etmenize gerek yok.
houglass2
Her bir Hourglass turuncu renkli köpük korumalarla geliyor. Her kum saatinin içinden bir çift beyaz eldiven çıktığını da vurgulamamız gerek. Bu sayede parmak izi takıntısı olanlar veya bu göz alıcı tasarıma dokunmaya kıyamayanlar rahat edebilir.
hourglass6
İzlemesine doyum olmayan ve toplamda 1,5 kilogramlık ağırlığa sahip olan Hourglass, 12 bin dolar fiyatla satışa sunuldu. Toplamda 100 adet üretilecek olan kum saatinden an itibarıyla yalnızca altı adet var. Hatta şu ana kadar onlar da satılmış olabilir. Hodinkee, ince işçiliğin ürünü olan Hourglass’ın yapım sürecinin biraz uzun sürdüğünün altını çizerek siparişlerin ayda 10 adet şeklinde teslim edilebileceğini ifade ediyor. Sipariş vermek isteyenlerin 6 bin dolar (geri ödemesiz) depozito ödemesi gerekiyor.

VİDEO 🎥