Apple’ın geliştiricilere yönelik olarak düzenlediği; her sene cihazlar ve yazılımlarla ilgili yeniliklere sahne olan WWDC, 2017 toplantısını da dün itibarıyla geride bıraktı. Geçen yıl Siri’nin macOS’a gelişini müjdeleyen konferansta bu defa, Siri’nin akıllı hoparlör HomePod aracılığıyla bizzat evlerimize geleceği duyuruldu.
apple3
HOMEPOD
Apple’ın akıllı asistanı Siri, HomePod aracılığıyla evdeki asistanınız olarak görev yapmaya hazırlanıyor. Google’ın ve Amazon’un akıllı hoparlörlerine benzer bir sistemle karşımıza çıkan HomePod’da işlemci olarak, iPhone 6’larda da kullanılan A8’i görüyoruz. Odada bulunduğu konumu analiz ederek her koşulda en iyi sesi vermek üzere tasarlanan HomePod’dan bir tane daha alarak, iki hoparlörü senkronize şekilde kullanabilirsiniz. Eğer çalan müziği değiştirmek isterseniz Apple Music ekosistemi ile bağlantılı olarak çalışan Siri’ye sesli komut vermeniz yeterli.
apple2
HomePod’un sorularınızı cevaplamak ve akıllı ev eşyalarınızı kontrol etmenize yardımcı olmak gibi özellikleri de bulunuyor.

ABD, İngiltere ve Avustralya’da aralık ayı itibarıyla piyasaya çıkması beklenen HomePod, 349 dolar fiyatla satışa sunulacak.
apple5
iOS 11
Zaten çok güçlü bir konumda olan mobil işletim sistemi iOS’in yeni versiyonu da WWDC 2017’de dikkat çeken konulardan biriydi. Sonbaharda indirmeye sunulacağı açıklanan iOS 11’de Apple Pay ve farklı bulut depolama yazılımlarındaki dokümanlarınızı ter yerden kontrol edebilmeye imkan veren Files uygulaması öne çıkıyor.

iCloud, Drive, Box ve Dropbox gibi bulut depolama platformlarını hepsini birden kullananlardansanız, yeni Files arayüzü size büyük bir kullanım kolaylığı sağlayabilir.

Apple Pay’i ise Messenger uygulaması içine entegre eden Apple, para gönderip almayı bir konuşma esnasında kolayca gerçekleştirebilmenizi sağlıyor.

Daha da akıllanan Siri de yeni işletim sisteminin önemli özelliklerinden biri. Artık Siri’den bir sözün Çince, İspanyolca, Fransızca, Almanca veya İtalyancada nasıl söylendiğini sorabilirsiniz. Özellik başlangıçta Beta versiyonla kullanıma sunulacak.

Bunların dışında Apple, Messages, Apple Music, Apple Store, AirPlay, Live Photos, Maps gibi uygulamalarda da bazı yeniliklere imza atmış.
apple6
macOS HIGH SIERRA
iOS kadar yankı bulmasa da yeni işletim sistemi macOS High Sierra da bazı güncellemeleri ile dikkat çekiyor. Mail, yeni özellikler kazanan yazılımlardan biri. Yüzde 35 daha az yer kaplayan yazılımda artık aradıklarınızı çok daha kolay bulabileceksiniz. Safari’nin çok daha hızlandığı ifade edilirken, güncellenen Photos yazılımı ise fotoğraflarınızı organize edip düzenlerken yeni özellikler sunuyor.
apple7
iMAC PRO
Apple’ın bugüne kadar en güçlü bilgisayarı olarak tanıtılan iMac Pro; 8, 10 veya 18 çekirdekli Xeon işlemci ile geliyor. Yeni iMac, 4K video işleme gibi yüksek işlemci gücü isteyen görevlerde rakip tanımıyor. Turbo Boost ile 4,5 GHz hıza ulaşabilen masaüstü bilgisayarda 42 MB’a kadar artırılabilen cache kapasitesi mevcut. Bilgisayar üzerinde ayrıca 128 GB’a kadar RAM, 4 TB (3GBps) SSD, Radeon Vega grafik işlemci ve dört adet Thunderbolt 3 bağlantısı bulunuyor. Aralık 2017’de piyasaya çıkması beklenen iMac Pro’nun başlangıç fiyatı ise 5.000 dolar.
apple4
YENİ iPAD PRO
Yeni 10,5 inç ekranlı modeli tanıtılan iPad Pro’da 120 Hz’lik tazeleme hızı sunan bir ekran paneli kullanılıyor. Dolayısıyla gerek uygulamalarda gerekse oyunlarda, çok daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sağlanmış oluyor. Yeni ekran aynı zamanda daha parlak ve daha az yansıma yapan özellikte. 10,5 inçlik ekran, 9,7 inçlik modelin yanında yüzde 20 daha büyük olmasıyla dikkat çekiyor.