İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin, 2018 Vantage’ı nihayet tanıttı. Önceki Aston Martin Vantage modeli 2005 yılına dayanırken, bu model, Aston Martin tarihinin en çok satılan ve dolayısıyla da en başarılı aracı olma unvanına kavuşmuştu. 13 yılın ardından gelen yeni Vantage ise bambaşka tasarım detaylarıyla öne çıkıyor.


Spectre’de James Bond’un kullandığı ve sınırlı sayıda üretilmiş olan DB10’u andıran 2018 Vantage, geniş ızgarasıyla da Vulcan’a da benziyor. Aston Martin’in son 10 yılda ürettiği otomobiller ne kadar klasikse Vantage’deki tasarım çizgisi ise o kadar modern görünüyor. Aston Martin, yeni otomobilin, Vantage’nin esas rakibi olan Porsche 911’den 34 milimetre daha kısa olduğunun da altını çiziyor.


Kabin içinde öncelikle deri ve alcantara malzeme kullanımı dikkat çekerken iki kişilik kokpitte diğer Aston modellerinden gelen bazı detaylar dikkat çekiyor. Alüminyum şasinin yüzde 70 oranda değiştirildiği ifade edilirken ön-arka ağırlık dağılımının 50 – 50 olduğu da belirtiliyor.


Gelelim Vantage’nin gücüne. Aston, 503 beygir güç üreten 4.0 litrelik motora sahip Vatange’in 0-100 km/s hızlanmasını 3,6 saniyede yaptığını iddia ediyor.


Vantage için siparişleri almaya başlayan Aston Martin, fiyatın ise 150 bin dolardan başladığını belirtiyor. Teslimatlar ise 2018’in ikinci çeyreğinden itibaren yapılabilecek.