Uluslarası Uzay İstasyonu‘nda tam 340 gün geçirerek uzayda en uzun süre kalan Amerikalı unvanını ele geçiren astronot Scott Kelly, geçtiğimiz günlerde Dünya’ya döndü. Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan Kelly, yeryüzüne uzamış ve gençleşmiş olarak indi.

CNN‘in haberine göre, uzayda olduğu süre boyunca attığı tweet‘lerle biz fani dünyalıları eğlendiren Kelly, geçirdiği süre boyunca yaklaşık olarak 5 cm uzadı. Söz konusu bu uzama kemiklerinin gelişimiyle değil; yerçekimsiz ortamda omurgasının esnemesinden ötürü gerçekleşti. Ancak Kelly uzayan boyunun nimetlerinden pek yararlanamayacak çünkü Dünya’daki yerçekiminin etkisiyle boyu kısa bir zaman içinde uzay yolculuğuna çıkmadan önceki uzunluğuna inecek.

Kelly’nin boyunun uzamasından daha etkileyici olan ise uzaydan gençleşerek dönmesi. Dünya’nın ve kendisinin içinde bulunduğu Uluslararası Uzay İstasyonu’nun birbirinden farklı hızlarda dönüyor olmasının sebep olduğu fenomen sayesinde Kelly 340 günün sonunda 8,6 milisaniye gençleşti! Uzayda yaşadığı zorlukların üzerine bu kadarcık bir ödülü hak ettiğini söylemek gerek.