2017’nin Kara Cuma’sının hemen ardından hisseleri yükselen Amazon, kurucu ve CEO Jeff Bezos’u 100 milyar dolarlık bir servetin sahibi yapmıştı. Dünyanın en zengin kişisi unvanını Gates’ten devralan Bezos’un parasını nasıl harcayacağı konusunda kafası karışık olmalı ki kendisi, Bill Gates veya Mark Zuckerberg gibi milyarderlerden çok daha farklı projelerle karşımıza çıkıveriyor. Bezos’un 42 milyon dolar katkıda bulunarak bir parçası olduğu son projesi, Teksas’ın dağlarında inşa edilmekte olan ve 10 bin yıl boyunca çalışacağı öngörülen bir saat projesi.

Binlerce yıl boyunca çalışacak ve geleceğe miras kalacak olan saat fikrinin asıl sahibi, Danny Hillis. Bu fikri hayata geçirebilmek için Long New Foundation’ı kuran ve 1995’ten beri bu saat projesi üzerine kafa yoran Hillis, Bezos’un 42 milyon dolar yatırım yaptığı saati tasarlayan isim. Son birkaç yılda gerekli parçaların üretimiyle ve Teksas’taki dağdaki altyapı çalışmalarıyla ilgilenen ekip, nihayet inşaata başladı. Sürecin başladığını kendi Twitter hesabından duyuran Amazon CEO’su Bezos, 152 metrelik bu saatin inşa çalışmalarını gösteren bir de video paylaştı.

Bakıma ihtiyaç duymaksızın binlerce yıl boyunca hiç durmadan çalışması öngörülen saatin, fonksiyonunu sürdürebilmesi için gereken enerjiyi hem güneş ışığından hem de kendisini görmeye gelen ziyaretçilerden alacağı belirtiliyor. Saate ait bütün mekanizmanın, Batı Teksas’ta bir yeraltı tesisine yerleştirileceği ifade ediliyor.

İnşa sürecinin ne zaman tamamlanacağına dair bir açıklama bulunmuyor fakat saatin ziyaretçilerinin epey yorucu bir rotayı tamamlamaları gerektiğini unutmamaları gerekiyor. Saat hakkında bilgiler sunabilmek için hazırlanan web sitesinde yazılanlara bakılırsa bölgeye en yakın havaalanı birkaç saat ötede. Saate kadar gelen rota ise epey zorlu ve yer yer vadiden 600 metre kadar yüksekte seyrediyor.