Bir efsanenin tarihi…

 

Ulaş GÜRŞAT

 

O bir fenomen, o bir hastalık, o bizim hayatımızı çalan, geleceğimizi karartan ama asla vazgeçemediğimiz ikinci hayatımız. Football Manager’dan bahsediyorum. Uğruna nice yuvalar yıkıldı, nice kişinin eğitimine ve kariyerine sekte vurdu ama bağımlıları bundan şikayetçi olmadı. Hatta 2012 yılında İngiltere’de bu oyunun bağımlılarından biri “Football Manager Stole My Life” – “Football Manager Hayatımı Çaldı” kitabını bile yazdı.

 

Football Manager 2015, 7 Kasım’da çıkıyor. Yeni oyunda gelişmiş bir maç motoru, yenilenmiş database, daha gerçekçi oyuncu-menajer ilişkileri gibi birçok özellik var. Ama biz bu özelliklerden çok bu oyunun tarihine bakmak, size eski oyunlarınızdaki başarılı günlerinizi hatırlatmak ve bilgisayar oyunlarının en önemli serilerinden biri olan bu oyunun geçmişini yad etmek istiyoruz.

 

 

 

Championship Manager

Championship Manager
Picture 1 of 19

Paul ve Oliver Collyer kardeşler bu oyunu yatak odalarında yazdı ve oyunu Electronic Arts şirketine satmaya çalıştı. Şirket oyunun satmayacağını düşünerek reddetti ve tarihin ilk Championship Manager oyunu Domark firmasından 1 Eylül 1992 tarihinde çıktı. Oyun inanılmaz satış başarısı sağlamadı ama yine de rakamlar fena değildi. Sadece İngiltere'nin alt liglerini oynayabildiğiniz bu oyun DOS tabanlı bilgisayarlarda, Amiga ve Atari ST'de çalışıyordu. Bu oyunu almayı reddeden Electronic Arts, sonraki yıllarda bu serinin oyunlarını taklit etmeye çok çalışsa da yanına bile yaklaşamadı.