Terapiste gitmek ve bir profesyonelden yardım almak isteyenleri daha uygun fiyatlı bir çözümle tanıştıralım: TEVI. University of California Los Angeles (UCLA) tarafından geliştirilen yapay zekalı terapist sayesinde, bekleme salonundaki gerginliği yaşamaya gerek kalmıyor. Karşıdakinin problemlerini çözmeye yardımcı olan sohbet robotu, danışanlarıyla konuşurken önceden hazırlanmış repliklerle konuşmuyor; karşısındakiyle gerçek bir sohbet gerçekleştiriyor.

UCLA’nın yapay zeka araştırma ekibi Texpert tarafından hayata geçirilen TEVI (Textpert Empathetic Virtual Interface), gelişmiş bir sohbet robotu. Karşısındakiyle konuşan, onu tanıyan, onunla ilgili verilere hakim olan ve onun arkadaşı haline gelen TEVI, şimdilik profesyonel bir terapistin işini elinden alabilecek seviyede değil. 2018’in sonunda eksiksiz bir sohbeti gerçekleştirebileceği öngörülen TEVI’nin 2019’un sonlarında ise tam zamanlı bir terapist olarak işe başlayabileceği ifade ediliyor. TEVI, aylık 9,99 dolarlık ücret karşılığında sizi dinleyecek.

TEVI’nin sohbet esnasında söylediği hiçbir şey önceden hazırlanmış bir senaryo dahilinde olmayacak. Araştırma ekibi, TEVI’yi insanların hislerini sınıflandırabilecek ve bu hislere tepki verecek şekilde eğitiyor. Yapay zekalı terapistin arayüzü de son derece basit ve kullanıcı dostu. Arayüzde, danışan kişinin sorusunu yazdığı bir kutucuk bulunuyor. Kişinin kullandığı kelimelerden problemi analiz etmeye çalışan TEVI, birtakım önerilerde bulunuyor.

Yapay zekalı terapist bir gün hakiki terapistleri işinden eder mi bilmiyoruz fakat bunun hemen şu anda olmayacağı kesin. Bu haliyle TEVI, en fazla, güvenilir bir arkadaş yerine konulabilir. Sistem şimdilik, ilişkilerdeki sorunlar, iş yerindeki problemler veya bunlar gibi hafif sıkınılı durumlar için kullanılabilecek gibi duruyor.

Öte yandan Texpert’in CEO’su Ray Christian, önemsiz gibi de görünse ufak tefek problemlerin terapiste görünmeyi gerektirmeyeceğini düşünmenin yanlış olduğunu ve çözüme kavuşmayan problemlerin ileride ciddi sonuçlarını olabileceğini vurguluyor. Christian’a göre bugün tedavi amaçlı yaklaşımların büyük kısmı, insanların önemsiz gibi görünen bu tip problemlerine yardımcı olabilmeyi hedefliyor. TEVI’yle yapmak istedikleri de bu ufak çaplı gibi görünen travmatik durumlar için kullanıcılara yardımcı olabilmek; onlarla konuşacak ve onlarla iletişime geçerek sıkıntılarını gidermeye yönelik söylemler sunacak bir yapay zeka geliştirmek.