Günlük hayatta elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızla en çok yaptığımız şeylerden biri de sohbet uygulamalarını kullanmak. Kimi zaman büyük mesai ayırdığımız bu uygulamalarla ilişkinizi biraz dahi olsa azaltmak isterseniz Google’ın yapay zekadan destek alan yeni yardımcısını çok seveceksiniz.

İnternet devinin deneysel ürünler laboratuvarı Area 120 tarafından geliştirilen ve Reply adını taşıyan sohbet robotu, başta Google’ın Hangout ve Allo’su olmak üzere WhatsApp, Facebook Messenger, Mesajlar (Android için), Twitter özel mesajlar, Skype ve Slack’le birlikte kullanılabilecek.

Google’ın Gmail’de kullandığı hızlı yanıt sistemi

Reply, saydığımız uygulamalardan gelen mesajları okuyacak ve Gmail ile Allo’da oldukça basit versiyonlarını gördüğümüz yapay zekaya dayanan, uygun yanıt önerileri sunacak. Bu öneriler için konum, takvim ve başka kişisel bilgilerinizi de kullanabilecek. Örneğin bir kişiden “Ne zaman geleceksin?” mesajı aldığınızda, Reply, tercih ettiğiniz ulaşım yöntemi ve bulunduğunuz konuma göre arka planda hesaplama yaparak süreyle yanıt verebilecek.

 

Reply, takviminize erişebileceği için tatilde olduğunuzda gelen mesajları kibar bir dille cevaplayabilecek. Gelişmiş bir “Rahatsız Etme” moduna da sahip olacak sistem, sohbet edemeyeceğiniz durumlarda telefonunuzu sessize alacak ve gelen mesajlara sohbet etmeye uygun olmadığınızı bildiren yanıtlarla karşılık verecek. Hemen endişe etmeyin, yapay zekalı robot, rahatsız etme modunda olsa dahi acil ya da önemli mesajlar aldığınızda sizi uyaracak.

İlk aşama için hiç de fena özellikler sunmayan Reply’ın zaman içinde tüm WhatsApp grup sohbetlerinin favorisi haline gelmesi olası görünüyor.