Bisikletlilerin akan trafikte her gün tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalıyor. Diğer araçların bisikletlileri önemsememesi, dikkatsiz davranması hatta bazı durumlarda onları “görmemesi” ne yazık ki her yıl yüzlerce ciddi kazaya sebep oluyor. Michelin’in BikeSphere adını taşıyan yeni projesi, bisikletlileri daha görünür kılarak onların güvenliğini artırabilmeyi hedefliyor.

Özellikle karanlık saatlerde daha da tedirgin edici bir hal alan bu soruna çözüm üretmek için yola çıkan Michelin tasarımcıları, gece sürüşünü daha güvenli hale getirmek için bir ürün fikriyle çıkageldi. Klasik bisiklet farından ve yüksek teknolojinin nimetlerinden yararlanan tasarımcılar, daha önce görülmemiş bir fonksiyonellik sunan bir sonuca ulaşmayı başardı. Ön ve arka farlara ek olarak BikeSphere’de akıllı bir aydınlatma sistemi bulunuyor. Bu akıllı aydınlatma, bisiklet üzerindeki çeşitli sensörlerden yararlanıyor. Bisiklet sürücüsünün etrafındaki karanlık yoğunlaştıkça sensörler sayesinde BikeSphere sistemi otomatik olarak devreye giriyor ve bisikletlinin görünürlüğünü önemli ölçüde artıran parlak kırmızı renkli bir ışık halkasını zemine yansıtıyor.

michelin
BikeSphere’de ayrıca yakınlık sensörü de mevcut. Bisikletliye yaklaşan bir başka aracı algılayan sensör, bisikletlinin konumunu vurgulayan bu aydınlatmayı güçlendiriyor. Bu sayede de hem bisikletliyi yaklaşan araç için hem de arkadaki aracın sürücüsünü aradaki mesafeyi koruması için uyarmış oluyor.

BikeSphere şu an için prototip aşamasında. Sistemin geliştiricileri, bazı parçaların 3D yazıcı üzerinden baskısının alınabilmesi için taslakları ve parça listesini yayınlamayı ve akıllı ışık sistemini herkesin kullanımına açmayı planlıyor.

Video🎥