18 saatlik bir Boeing jet motoru testi yapmak ciddi bir iştir. Fakat testi yapacak olan ekibin de eğlenmeye hakkı yok mu? Geçtiğimiz günlerde yeni motorlarından birini test etmek için havalanan Boeing test ekibi yaratıcılığını kullandı ve 18 saatlik test uçuşu boyunca takip ettiği rotayla ülke üzerinde dev bir Boeing 787-8 şekli çizdi.

Sadece ana hatlarıyla değil kanataların sonlarındaki kıvrımlı parçalara kadar detaylı bir 787-8 çizimini gerçekleştiren test ekibinin uçuşu, 18 saat sürdü. Ortaya çıkan taslağın kanatları kuzeyde Kanada sınırından güneyde Teksas’a kadar uzanırken test uçuşu boyunca uçak, toplamda 22 eyalet üzerinde seyretti. Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre Boeing, yeni bir seri Rolls Royce motorunu test etmek için bu uçuşu gerçekleştirdi.

787 Dreamliner, havayollarının doğrudan uçuş rotalarını artırabilmesi için tasarlanmış ve uzun süreli uçuşlara imkan tanıyan bir model. Test uçuşu için katedilen 18 saatlik rota dünya üzerindeki en uzun ticari uçuş rotası olan 16 saat 10 dakikalık Doha – Auckland uçuşundan bile daha uzun.