Dardenne Kardeşler’in son filmi Two Days, One Night Altın Palmiye yarışında öne çıkarken, filmin başrolündeki Marion Cotillard da en iyi kadın oyuncu ödülü için favori gösteriliyor.

Cannes’da hiçbir yönetmen Altın Palmiye’yi üç kez kazanamadı. 1999’da Rosetta, 2005’te ise The Child filmleriyle ödüle uzanan Belçikalı Dardenne kardeşler, eleştirmenlere göre üçüncü Cannes zaferine çok yakın.

Eleştirmenlerin tamamından beş yıldız alan Two Days, One Night, fabrika işçisi Sandra’nın (Marion Cotillard) işten kovulmamak için meslektaşlarını bin euroluk ikramiyeden vazgeçirmeye çalıştığı bir hafta sonunu anlatıyor. Travmatik hikayede, işçiler Sandra’ya zaman zaman merhametle, bazen de hiddetle yaklaşıyor. Depresyondan yeni çıkan kadının yegane destekçileriyse kocası ve iki çocuğu.

Marion-Cotillard-blew-kissed-carpet-she-posed (1)

Jean-Pierre Dardenne, filmin hikayesine “Belçika’daki iş yerlerinin performans ve şiddetli rekabet takıntısının ilham verdiğini” söylerken, Cannes ruhuna dikkat çekiyor.

“Yaptığımız işte bir rutin yok. Her seferinde yeni bir film yapıyoruz ve o yüzden gerginiz. Zira bu gerginlik yoksa bu doğru bir şey değildir. O zaman Cannes olmaz. 

Yarışma kategorisinde yer alan filmler arasında Two Days, One Night‘ın en büyük rakibi Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu olarak gösteriliyor.