CES 2016: EN YENİ TEKNOLOJİLER, EN YENİ ÜRÜNLER

ces-2016-ceyms
Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından biri olan CES, geride bıraktığımız haftaya damga vurdu. Geleceği şekillendirecek birçok yeni teknoloji ve sıra dışı ürün Las Vegas’taki fuarda ziyaretçilerle buluştu. Biz de CES’in öne çıkan cihaz ve konseptlerini bir araya getirdik.

Sony PS-HX500 - USB bağlantısı aracılığıyla bilgisayara bağlanabilen bu plakçalar aynı zamanda analog kayıt da yapabiliyor. Üstelik kendinden amfili olmasından ötürü ek bir donanıma ihtiyacınız yok.

Sony PS-HX500 – USB bağlantısı aracılığıyla bilgisayara bağlanabilen bu plakçalar aynı zamanda analog kayıt da yapabiliyor. Üstelik kendinden amfili olmasından ötürü ek bir donanıma ihtiyacınız yok.

SensorWake - Uykudan uyanmak için güzel bir kokudan daha iyi bir yol olamaz değil mi? SensorWake ile bu mümkün. İster kahve, ister kruvasan, ister çikolata. Seçenek bol.

SensorWake – Uykudan uyanmak için güzel bir kokudan daha iyi bir yol olamaz değil mi? SensorWake ile bu mümkün. İster kahve, ister kruvasan, ister çikolata. Seçenek bol.

Segway Advanced Personal Robot - Segway, Intel ve Xiaomi tarafından ortaklaşa geliştirilen robot, hoverboard ve kişisel yardımcıyı bir araya getiriyor. Çok sempatik göründüğü de bir gerçek.

Segway Advanced Personal Robot – Segway, Intel ve Xiaomi tarafından ortaklaşa geliştirilen robot, hoverboard ve kişisel yardımcıyı bir araya getiriyor. Fazlasıyla sempatik göründüğü de bir gerçek.

Netatmo Presence - İnsan, hayvan ve nesneleri ayırabilen bir yazılıma sahip olan bu akıllı kamera ile evinize gelip gidenleri görebiliyor, kedi köpek gibi istenmeyen misafirler için özel bölgeler oluşturabiliyorsunuz. Bu bölgeler ihlal edildiğinde güçlü ışık devreye giriyor ve kamera size haber veriyor. Presence gece de görebiliyor.

Netatmo Presence – İnsan, hayvan ve nesneleri ayırabilen bir yazılıma sahip olan bu akıllı kamera ile evinize gelip gidenleri görebiliyor, kedi köpek gibi istenmeyen misafirler için özel “yasaklı” bölgeler oluşturabiliyorsunuz. Bu bölgeler ihlal edildiğinde güçlü ışık devreye giriyor ve ek olarak kamera size haber veriyor. Presence gece görüşüne de sahip.

Kodak Super8 Camera - yarım asırlık bir konsepti günümüz teknolojisiyle buluşturan Kodak'ın Super8 formatlı yeni kamerası hem dijital hem de analog kayıt yapabiliyor.

Kodak Super8 Camera – yarım asırlık bir konsepti günümüz teknolojisiyle buluşturan Kodak’ın Super8 formatlı yeni kamerası hem dijital hem de analog kayıt yapabiliyor.

Parrot Disco - Alışmış olduğumuz tasarımların dışında, sabit kanada sahip bu yeni nesil drone'u uçurmak için havaya fırlatmanız yeterli. 45 dakika uçabiliyor ve bu süre boyunca video kaydı yapabiliyor.

Parrot Disco – Alışmış olduğumuz tasarımların dışında, sabit kanada sahip bu yeni nesil drone’u uçurmak için havaya fırlatmanız yeterli. 45 dakika uçabiliyor ve bu süre boyunca video kaydı yapabiliyor.

SCiO - Consumer Physics tarafından geliştirilen bu minik cihaz, üzerine doğru tuttuğunuz tüm yiyeceklerin kalori ve besin değerlerini söylüyor. H em de birkaç saniye içinde.

SCiO – Consumer Physics tarafından geliştirilen bu minik cihaz, üzerine doğru tuttuğunuz tüm yiyeceklerin kalori ve besin değerlerini söylüyor. Hem de birkaç saniye içinde. Diyet yapanların yeni dostu olacağı kesin.

EHang 184 - Dünyanın ilk insanlı drone'u. 16 km menzili bulunduğu söylenen drone ile kısa mesafeler arası yolculuk yapılabiliyor. Kontroller, sıradan bir drone'unku gibi tablet üzerinden yapılıyor.

EHang 184 – Dünyanın ilk insanlı drone’u. 16 km menzile sahip olduğu söylenen EHang 184 ile kısa mesafeler arası yolculuk yapılabiliyor. Kontroller, sıradan bir drone’unki gibi tablet üzerinden yapılıyor.

Technogym Running Music - Spor aletleri üreticisi Technogym'in yeni teknolojisi, koşu bandı üzerindeki temponuza göre müzikleri otomatik olarak değişitiriyor.

Technogym Running Music – Spor aletleri üreticisi Technogym’in yeni teknolojisi, koşu bandı üzerindeki temponuza göre müzikleri otomatik olarak değiştiriyor.

Misfit Ray - Farklı ip ve kayışları sayesinde ister kolye ister bileklik olarak kullanılabilen Ray, bu özelliğiyle benzerlerinden ayrılıyor. Uyku ve aktivite takibi yapabilen cihaz çağrı ve mesaj aldığınızda titreşimle sizi uyarıyor.

Misfit Ray – Farklı ip ve kayışları sayesinde ister kolye ister bileklik olarak kullanılabilen Ray, bu özelliğiyle benzerlerinden ayrılıyor. Uyku ve aktivite takibi yapabilen cihaz, çağrı ve mesaj aldığınızda titreşimle sizi uyarıyor.

Withings Thermo - 16 kızılötesi sensörüyle binlerce ölçüm yapabilen bu akıllı termometreyi şakağınıza iki saniye tuttuğunuzda ateşinizi söyleyebiliyor.

Withings Thermo – 16 kızılötesi sensörüyle binlerce ölçüm yapabilen bu akıllı termometreyi şakağınıza doğru yalnızca iki saniye tuttuğunuzda ateşinizi söyleyebiliyor.

LG G6 - HDR10 ve Dolby Vision gibi üst seviye görüntü standartlarını destekleyen 4K çözünürlüklü OLED televizyon, yalnızca 2,57 mm kalınlığında. Alt kısmında ise harman/kardon imzalı bir soundbar yer alıyor.

LG G6 – HDR10 ve Dolby Vision gibi üst seviye görüntü standartlarını destekleyen 4K çözünürlüklü OLED televizyon, yalnızca 2,57 mm kalınlığında. Alt kısmında ise harman/kardon imzalı bir soundbar yer alıyor.

BMW Akıllı Kask - BMW'nun motosiklet bölümü MotorRad'ın geliştirdiği bu kaskta sensörlerin yanı sıra ön ve arkayı gösteren iki de kamera bulunuyor. Elde edilen bilgi ve görüntüler kaskın ön kısmındaki vizöre aktarılıyor. Kask henüz konsept aşamasında ama önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor.

BMW Akıllı Kask – BMW’nun motosiklet bölümü Motorrad’ın geliştirdiği bu kaskta sensörlerin yanı sıra ön ve arkayı gösteren iki de kamera bulunuyor. Elde edilen bilgi ve görüntüler kaskın ön kısmındaki vizöre aktarılıyor. Kask henüz konsept aşamasında.

Sony HDR-AS50 - Sony'nin yeni aksiyon kamerası, 11 megapiksellik bir çözünürlüğe sahip. Zeiss lens ve görüntü sabitleme teknolojisi ise diğer artıları.

Sony HDR-AS50 – Sony’nin yeni aksiyon kamerası, 11 megapiksellik bir çözünürlüğe sahip. Zeiss lens ve görüntü sabitleme teknolojisi ise diğer artıları.

Phase One - Sony ile ortak geliştirilen yeni bir sensöre sahip olan orta format makine, profesyonellerin satın alabileceği en iyi cihazların başında geliyor. Fiyatı ise Schneider Kreuznach 80 mm LS lensle birlikte 49 bin dolar.

Phase One XF 100MP – Sony ile ortak geliştirilen 100 megapiksellik yeni bir sensöre sahip olan orta format makine, profesyonellerin satın alabileceği en iyi cihazların başında geliyor. Fiyatı ise Schneider Kreuznach 80 mm LS lensle birlikte 49 bin dolar.

Fitbit Blaze - Nihayet ince bir metal parçasından daha estetik görünen bir akıllı bileklikle tanıştık. Blaze, akıllı saatleri andıran dev ekranıyla topladığı tüm verileri okumayı kolaylaştırıyor.

FitBit Blaze – Nihayet ince bir metal parçasından daha estetik görünen bir akıllı bileklikle tanıştık. Blaze, akıllı saatleri andıran dev ekranıyla topladığı tüm verileri okumayı kolaylaştırıyor.

ONAGOfly - Yine bir drone ancak bu kez yalnızca avuç içi büyüklüğünde. Üstelik de dahili kamerasıyla görüntü kaydı yapabiliyor. Otomatik takip modu bile var.

ONAGOfly – Yine bir drone ancak bu kez yalnızca avuç içi büyüklüğünde. Üstelik de dahili kamerasıyla görüntü kaydı yapabiliyor. Otomatik takip modu bile var.

Nanoleaf Aurora - Birbirlerine köşelerinden bağlanabilen üçgen şekilli LED paneller, kısa zaman içinde ampullerin yerini alacak gibi görünüyor. İstediğiniz deseni verebiliyor, renk kontrolünü ise akıllı telefonunuz üzerinden yapabiliyorsunuz.

Nanoleaf Aurora – Birbirlerine köşelerinden bağlanabilen üçgen formlu LED paneller, kısa zaman içinde ampullerin yerini alacak gibi görünüyor. İstediğiniz deseni verebiliyor, renk kontrolünü ise akıllı telefonunuz üzerinden yapabiliyorsunuz.

LG PF1000U - EVde projektör keyfi yaşamak için artık geniş salonlara ihtiyacınız yok. LG'nin bu yeni projektörü, üzerindeki dahili ayna sayesinde en kısa mesafelerde bile dev görüntüler yansıtabiliyor.

LG PF1000U – Evde projektör keyfi yaşamak için artık geniş salonlara ihtiyacınız yok. LG’nin bu yeni projektörü, üzerindeki dahili ayna sayesinde en kısa mesafelerde bile dev görüntüler yansıtabiliyor.

Smart Ski Airbag Vest - Fransız In&motion firması tarafından geliştirilen bu yelek, kayak esnasındaki düşmelere karşı sizi koruyan bir hava yastığı özelliği taşıyor. GPS, akselerometre ve jiroskop sayesinde olası düşüşleri algılayıp şişiyor.

Smart Ski Airbag Vest – Fransız In&motion firması tarafından geliştirilen bu yelek, kayak esnasındaki düşmelere karşı sizi koruyan bir hava yastığı özelliği taşıyor. GPS, akselerometre ve jiroskop sayesinde olası düşüşleri algılayıp anında şişiyor.

The Oura - Birçok akıllı saat ve bileklikten çok daha doğru bir şekilde uyku takibi yapabilen yüzük, daha iyi bir uyku için tavsiyeler de veriyor.

The Oura – Birçok akıllı saat ve bileklikten çok daha doğru bir şekilde uyku takibi yapabilen yüzük, daha kaliteli bir uyku için tavsiyeler de veriyor.