Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES, yine birbirinden etkileyici ürün tanıtımlarına sahne oldu. Üreticilerin ve dahiyane fikirlere sahip girişimcilerin tanıttığı cihazların yanı sıra, CES 2018’de, insanlığın ihtiyacı olup olmadığından emin olmadığımız tuhaflıkta ürünler de vardı. İşte bu enteresan cihazlardan bazılarını bir araya getirdik. İnsanoğlunun otomatik çamaşır katlama makinesine ya da uçan selfie çubuğuna ihtiyacı var mı, siz karar verin.

HIMIRROR MINI

Ayna ayna söyle bana
Gerçekten de gördüğünü söyleyen bir ayna kullanmak ister misiniz? Eğer yanıtınız “evet”se aradığınız ayna HiMirror Mini. Amazon Alexa destekli bu teknolojik banyo aynası, sahip olduğu yapay zeka altyapısıyla yüzünüzü tarıyor ve kırışık, kusur, sivilce ve kızarıklık gibi cilt sorunlarınızı belirliyor ve cilt bakımı hedeflerinize ulaşabilmeniz için düzenli olarak kayıt tutuyor. Gelecekte nasıl banyolara sahip olacağımızın ufak bir göstergesi olan ayna, dış görünüşüyle, özellikle de cildiyle pek de barışık olmayan kişiler için doğru tercih olmayabilir.

POWERDOLPHIN

İsviçre çakısı gibi
On parmağında on marifet derler ya, PowerDolphin gerçek anlamda bu deyimi karşılıyor. Geliştiricileri büyük bir sabırla oturmuş ve kendilerine gelen tüm istekleri nihai ürüne dahil etmiş desek yalan olmaz herhalde. Bir su drone’u olarak tanımlayabileceğimiz cihaz, dahili kamerasıyla hem su üzerinde hem de su altında fotoğraf çekmeye ve video kaydı yapmaya imkan tanıyor, sonar dedektörüyle su altını haritalayabiliyor ve otonom olarak, hiçbir müdahaleye ihtiyaç duymadan yem takıp balık tutabiliyor.

HELITE HIPAIR

Zaman kötü…
Vücudumuz dış etkenlere karşı ne kadar dayanıklı olsa da bazı anlarda ekstra bir koruma her zaman işe yarıyor. Otomobillerdeki hava yastığı sisteminden ilham HipAir de bu amaca hizmet ediyor. Giyilebilir hava yastığı, her an kullanıcısının hareketlerini analiz ediyor ve düşme olarak tanımlanabilecek bir hareket algıladığında saniyenin üçte birinde şişerek kalça bölgesinin zarar görmesini engelliyor. Kayak ve binicilikle ilgilenenlerin işine yarayacağı kesin.

KOHLER KLOZET

Asistan lazım mı?
Kimi zaman en sıkıcı kimi zamansa en yaratıcı zamanlarımızı geçirdiğimiz tuvaletler de akıllanıyor. Kohler’in yüksek teknolojiyle buluşan yeni klozeti Siri, Alexa ve Google Asistan desteği sunuyor. Hem kullanım kolaylığı hem de gelişmiş bir teknoloji vadeden klozet, otomatik olarak kapağını kaldırabiliyor, harcadığı su miktarının takibini yapabiliyor, favori çalma listelerinizden şarkılar çalabiliyor ve bide olarak kullanılabiliyor. Tuvalette daha uzun zaman geçirmeye sebep olacak klozetin fiyatı 6.300 dolar.

SONY AIBO

İnsanın en iyi dostu: Yapay zekalı yavru köpek
Robotlar ne zaman dünyayı ele geçirip bütün insan akını köleleştirir bilemiyoruz. Şimdilik her şey insanlığın kontrolü altında gibi görünüyor. Sony’nin yeni nesil robotu yavru köpek Aibo, insan dostlarına itaat eden, onların söylediklerini uygulayan ve öğrenebilen, yapay zekalı bir makine. İngilizce dilinde söylenenleri anlayabilen ve otur-kalk gibi komutları algılayabilen Aibo, gözleri yerindeki OLED ekranlar sayesinde yavru köpek bakışlarına da sahip. 1.800 dolar fiyatla satışa sunulması beklenen robot köpeğin bir özelliği de kendisine en çok sevgi ve ilgi gösteren kişinin kim olduğunu öğrenebilmesi.

SELFLY

Selfie çubuğunda devrim…
Uçan selfie çubuğu olarak nitelendirebileceğimiz minik drone Selfly, üzerinde 13 megapiksellik bir kamera bulunan bir akıllı telefon kılıfı. Kullanıcısının avucunun içinden havalanarak kendini havada bir noktada sabitleyebilen mini drone, yüzlere odaklanarak mükemmel kareyi yakalamayı vadediyor. Bu yılın sonlarına doğru 130 dolarlık fiyatıyla satışa sunulacağı ifade edilen akılı telefon kılıfı, yalnızca dört dakika havada kalabiliyor.

NISSAN BRAIN TO VEHICLE TECHNOLOGY

Sürücünün düşüncelerini okuyan asistan
Son zamanlarda otomotiv endüstrisinin büyük oyuncuları kendilerini sürücüsüz otomobillere adamış durumda. Nissan ise gerçek sürücülere yönelik yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Sürücünün beyin dalgalarını okuması için tasarlanan bu sistem, otomobilin daha hızlı tepki verebilesini mümkün kılmayı hedefliyor. Nissan’ın ifadelerine göre bu teknoloji ancak 5 ila 10 yıl içinde pratiğe geçebilecek.

FOLDIMATE

Fuzuli fikirlerde bugün…
Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, insanlık, kıyafet katlama işini bizim yerimize yapabilecek bir cihaz düşlemekten vazgeçmiyor. Ortalama 40 parça çamaşırı dört dakika içinde katlayabilen FoldiMate, 980 dolarlık fiyat etiketiyle de dikkat çekiyor. 2019 sonunda piyasaya sürülmesi beklenen cihazın çok küçük oldukları için iç çamaşırı ve çorapları katlayamadığını da ekleyelim.