Yalnızca birkaç yüz yıl içinde dünyayı dev bir çöplüğe dönüştürmeyi başaran bizler, bununla da yetinmedik ve gezegenimizin yörüngesini de çöple doldurmayı başardık. Ve bu çöpler, büyük sorunların habercisi haline geldi. İletişim teknolojilerinden, uzay görevlerine kadar birçok alanı etkileme riski taşıyan bu çöplerden kurtulmak için birçok farklı yöntem üzerinde çalışılıyor. Çinli bilim insanlarının lazer önerisi ise büyük tartışmalara neden olacak gibi görünüyor.

Çinli araştırmacıların simüle ettiği yeni lazer teknolojisi, eski uzay araçları ve uydulardan kalan 10 cm’nin altındaki parçaları yok etmeyi amaçlıyor. Sistem, rotasını değiştirmek ya da atmosferde yanarak yok olmasını sağlamak için hedefe 2 dakika boyunca, saniyede 20 lazer ışını gönderiyor. Araşıtrmayı yürüten ekip, kurulacak lazer istasyonlarıyla bu temizlik işlemini yapmanın hem uygun maliyetli hem de kolay bir çözüm olacağını savunuyor.

Bu noktada, söz konusu istasyonların nerelere, kimler (ya da hangi ülkeler) tarafından kurulacağı, kontrolünü kimin yapacağı, silah olarak kullanılıp kullanılmayacağı gibi sorular ortaya çıkıyor. Karşıt görüştekiler, böyle bir girişimin uluslararası bir platform tarafından yönetilmesinin çok daha doğru olacağı yönünde fikir beyan ediyor.

Çinlilerin önerdiği yöntem, dev uydu ve uzay araçlarında işe yaramıyor belki ama küçük çöpleri temizlemek büyük önem taşıyor. Çok yakın bir zaman önce Uluslararası Uzay İstasyonu’na çarpan küçük bir parçanın, istasyonun tahliyesine neden olması da bunun göstergesi.