ÇİNLİ İNTERNET KULLANICILARINA “BAŞTAN ÇIKARICI MUZ YEME” YASAĞI

muzcin

İnternet sansürü konusunda ülkemizle yarışan Çin, son yasakla çıtayı bir parça daha yukarı taşıdı. Yerel medya kaynaklarının haberine göre, Çin’de yayın yapan livestream sitelerinde “baştan çıkarıcı” bir şekilde meyve yemek kanuna aykırı hale geldi.

Geçtiğimiz ay, ülkenin kültür bakanı bir açıklama yapmış ve aralarında YY, Douyu ve Panda.tv’nin de bulunduğu kimi sitelerde kullanıcıların, izleyicileri kanunları çiğnemeye teşvik eden ve toplumsal ahlaka zarar veren pornografik ve şiddet içerikli yayınlar yaptığını söylemişti. Görünen o ki şehvetli bir şekilde muz yemek de bu kategoriye giriyor.

China Central Television News’un konuya ilişkin haberinde izleyicilerinin yüzde 77’sini erkeklerin oluşturduğu bu sitelerde genel olarak çekici kadınların dekoltelerini sergilediği vurgusu yapıldı. Yeni düzenleme uyarınca sitelerin yayıncılarını düzenli olarak izlemesi ve kural dışına çıkan kullanıcılarını sistemden çıkarmaları gerekiyor. Yasak üstsüz olmayı, mini eteği ve uzun çorapları da kapsıyor.

Livestream yayıncılık Çin’de büyük ilgi görüyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip onlarca site bulunuyor ve bu sitelerin gelirleri yüz binlerce dolar seviyesinde. Gelirini geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 60’lık bir artışla 910 milyon seviyesine çıkaran YY en etkili sitelerden.