Teknoloji üreten ve geliştiren sayılı ülkeden biri olan Çin’de polisler, kaçak suçluları yakalamak için yüz tanıma teknolojisini destekleyen kameralarla donatılmış gözlükler kullanmaya başladı. İlk olarak Henan’daki tren istasyonlarında görevli polislere dağıtılan gözlükler, sahte kimlikleri de tanıyabiliyor. Bu girişim her ne kadar masumane amaçlarla tanıtılsa da, hükümet karşıtları, başvurulan yeni yöntemin siyasi rakipler ve azınlık mensuplarına karşı kullanılacağını öne sürüyor.

Polislerin taktığı gözlükler, karşıdan gelen kişinin yüzünü tarayıp elde ettiği verileri mevcut vatandaşlık veritabanıyla kıyaslıyor ve yalnızca birkaç saniye içinde eşleşme yapabiliyor. Vatandaşların biyometrik verilerini vermek zorunda olduğu ülkede, birçok farklı noktada yüz tanıma teknolojisini kullanan kameralar yer alıyor.

Karşıt görüştelerin en çok üzerinde durduğu konu da bu. Gözlüğü kullanan polisler, yalnızca suçlu ya da kaçak veritabanında arama yapmıyor, dolayısıyla yüzlerini taradıkları herkesin kişisel bilgilerine erişebiliyor. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde de benzer teknolojiler kullanılması gündeme gelmiş, en çok karşı çıkılan da nasıl bir veritabanının kullanılacağı ve polislerin hangi bilgilere erişimi olacağı olmuştu.

Güvenlik uzmanları, kullanılan gözlüklerin, söz konusu haberde anlatıldığı şekilde çalışması halinde, bir polis memurunun 10-15 dakikasını alacak 200 kişilik kimlik taraması işlemini çok çok daha kısa bir sürede yapabileceğini belirtiyor.

Polis otomobillerinin Alexa kullandığı, yüksek teknolojili vücut kameralarının standart haline geldiği günümüzde, Çin’in bu girişimini diğer ülkelerin de takip edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.