Trainspotting’in devamı için hazır…

 

Ewan McGregor, Trainspotting’in devam filmi için hazır. details.com’a konuşan McGregor öncesinde kariyerinin ilk Broadway oyunu, Star Wars hayranı kisvesinde ortaya çıkan “aşağılık asalaklar” grubu ve Michael Bay’in en iyi filmiyle ilgili düşüncelerini anlatıyor.

 

Kısa süre önce, New York sahnelerinde ilk kez, Tom Stoppard’ın Gerçek Şey adlı oyununun yeni uyarlamasında, mutsuz bir evlilik yapmış Henry’yi oynadınız. Neden daha önce bir Broadway oyununda yer almamıştınız?

Açıkçası daha önce teklif almamıştım. Bir eşim ve çocuklarım var ve hiçbir zaman ailemi Los Angeles’tan New York’ a taşımayı düşünmedim. Bu oyun çok akıllıca yazılmış. Biraz bilmiş, ukala, kendini beğenmiş biri olma şansı elde ediyorum her gece. Aynı zamanda bu dahiyane düşüncelerin hiçbirini kendim üretmem gerekmedi, aktör olmanın gerçek güzelliği bu işte…

24 yaşında baba oldunuz. Nasıl bir duyguydu, bu kadar erken baba olmak?


O yaşta çok idealist oluyorsunuz. Her şeyi bildiğinizi düşünüyorsunuz, bir bakıma da biliyorsunuz. Bunu New York’ta üniversiteye başlayan kızım Clara’da da görebiliyorum. Ona her gece oyun bitiminde “Nereye gidiyoruz” diye arayacağımı hatırlattığımda şu cevabı veriyor: “Aman baba, hayatımdan uzak dur!” Üniversiteye başlıyorsun Clara ama ben de seninle geliyorum…

Star Wars hayranları aşırı tutkuludur. Onlarla pozitif tecrübeleriniz oldu mu?


Hiç tecrübem olmadı, toplantılarına hiç katılmadım. Benim karşıma çıkanlar, bana Star Wars fotoğrafları imzalatıp onları internette satmayı düşünenler veya film galalarında çocukları bariyerlere doğru iterek aptal Obi-Wan Kenobi fotoğraflarını imzalatmak isteyen ahmaklar. Onlar esas hayranlar değil, aşağılık asalaklar…

Star Wars filmlerinin internet sıralamalarının hemen hemen hepsinde The Phantom Menace en kötü film olarak değerlendirilmiş. Filmi savunuyor musunuz yoksa aynı fikirde misiniz?

Sadece bir kez galada izledim, o yüzden değerlendirecek kadar iyi pozisyonda görmüyorum kendimi. Yaptığım üç filmde de beklenti çok yüksekti. Serinin hayranları çok uzun süre beklemişlerdi ve bu filmden, ilk filmin tadını almayı umut ettiler ama o zamana kadar yetişkin olmuşlardı. Eleştirilere fazla aldırmıyorum, yüzüme de söylenmişti aynı şeyler.

Bu filmleri yaparken çok fazla dağıttığınız söyleniyor…

Evet, çok dağıttım, hoşuma gidiyordu o sıralar. Trainspotting ve Shallow Grave (Mezarını Derin Kaz) nedeniyle o sıralar yaşadığım İngiltere’de fazla tanınıyordum. Milenyumun sonlarında, benimle daha konuşmadan hakkımda fikir sahibi olan insanlarla tanışıyordum. Hakkımdaki düşüncelerinin doğru ya da yanlış olup olmadığını anlamaya çalışan bir ifade olurdu yüzlerinde. Bu size kendinizi çok yalnız hissettiriyor. Çok fazla dağıttım; her yerde, her zaman. Star Wars’ın suçu değildi.

ewan-mcgregor-interview-EVSS

 

Trainspotting’in devamının çekilme olasılığı nedir?

Olacak gibi görünüyor. 2016’da çekmek gibi bir düşüncemiz var, böylelikle orijinal filmden 20 yıl sonra çekilmiş olur; buna varım. 10 yıl önce böyle düşünmezdim ama şimdi varım.

 

O dönemde filmin yönetmeni Danny Boyle ile ilişkinizi sonlandırdığınızı açıklamıştınız; size The Beach filminde rol verip daha sonra yerinize Leonardo DiCaprio’yu geçirdiği zaman?

Çok talihsiz bir durumdu. Çok üzülmüştüm ama zaman geçti ve bütün o saçmalıkları geride bıraktık.

Sadece para için film yaptığınız oldu mu?

Setin son günü olduğu için rahatladığım filmler oldu ama çok fazla değil. Çektiğim tüm filmlere heyecanla başladığımı söyleyebilirim.

 

Bayağı iyimsersiniz. Hatta Michael Bay’le mükemmel bir film yapabileceğinizi bile düşündünüz.

Michael Bay’le iyi bir film yaptık. The Island filmi eleştirmenlerin gazabına uğradı çünkü eleştirilme sırası Michael Bay’e gelmişti. En iyi filmi biz çektik, öyle düşünmüyor musunuz?

En iyi dediniz, muhteşem demediniz. Biraz zayıf bir övgü olmadı mı sizce?
Artık muhteşem filmler yapılmıyor. David Lean (Arabistanlı Lawrence’ın yönetmeni) artık yaşamıyor.

 

Ewan-McGregor-001

Bir zaman makineniz olsaydı hangi dönemi ziyaret etmek isterdiniz?

1920’ler.Çok basit sebeplerim var; otomobiller, moda, müzik, cep telefonlarının henüz olmaması. Filmler basit bir şekilde çekiliyordu. Çünkü kamera fazla hareket ettirilemiyordu. Simdi vinçler ve raylar kullanıyoruz, bu tür zırvalar…

Komplike film çekimlerini sevmiyorsunuz, öyle değil mi?

Woody Allen için Cassandra’s Dream filminin Colin Farrell’la çektiğimiz ilk sahnesini hatırlıyorum; kadraja girdik, iskeleden aşağı koştuk ve bir tekneye atladık. Kamera kolun üstündeydi, bu yüzden sadece kısa bir mesafe hareket edebiliyordu. Birkaç hafta sonra sahneyi tekrar çektik, sadece bu sefer kamera hareket etmedi. “Woody, bunu niye yapıyoruz?” diye sordum. Şu cevabı verdi (Woody Allen taklidi yaparak): “O, o aynen kahrolası bir film gibiydi!”

 

Çeviren: Yonca ÖZENER