Herşeyiyle İstanbullu garip bir grup…

ULAŞ GÜRŞAT

33631_logo

Grindcore veya ona benzer bir şey dinlemem. Ama bu grubu yani “Kuaför Cengiz”i denk geldikçe dinliyorum. Herşeyden önce ismi harika ve muhteşem. (Grupla ilgili twitter’a yazarken Cihan Cinemre söyledi “Dev Ekranda Maç Keyfi” isimli bir grup da varmış.)

Grubun ismi dışında yaptıkları şarkılar da… Ne diyeceğimi bilemiyorum. Delice? Kaçık? veya fazla gerçekçi?

Kuaför Cengiz, 1992’de kurulmuş kendi deyimleriyle ilk T.C.G.C grubu (Türkiye Cumhuriyeti Grind Core) Gitar&vokal Alex Bayrak, Bas&Vokal Çaykur (ismini bilmiyorum) Davulda da Fatih diye biri varmış. 1999’da “İstanbul Hatırası” adlı demo albümü çıakrıp dağılıyorlar. Kayıtlar cayır cayır leş ama sözler ve içerik harika. Bunda Alex Bayrak’ın rolü var. Adam Amerika’dan gelmiş ve Alibeyköy’e yerleşmiş. Türkiye’de gördüğü herşeye şaşırıyor merakla inceliyor. Bu yüzden de Alex için “Kuaför Cengiz” çok ilginç veya şarkılarına isim veren “Şaban Abi’nin Çay Bahçesi”

405447_103721079778495_703681755_n

Kendisiyle konuştuğumda bana müzikleriyle ilgili şunu söylemişti: “Biz diğer metal grupları gibi korkunçluk için sihirle, büyüyle, şeytanla uğraşmıyoruz. Biz gerçekleri şarkı yapıyoruz. Çünkü gerçekler zaten çok korkunç.” Evet gerçekten de gerçekleri şarkı yapıyorlardı. Şaban Abi’nin Çay Bahçesi’nde hayatlarını çarçur eden insanlar, İstanbul’da her yerdeki vinçler, Fatih’te aslında pek de olmayan kardeşlik…

“Şaban Abi’nin Çay Bahçesi” şarkısında da bu korkunçluğa değinmişler.

Sözleri şöyle:

It’s a sunday
the sun is shining out
in the bahçe
a perfect time to kill

see them waste their lives
now look back and cry
couldn’t see the lies
I waste their wasted lives

I am şaban abi, I am bent to kill
black ceylon mixture flows, from my bidon of death

kuafor_cengiz

Kuaför Cengiz’in “İstanbul Hatırası” demosunun kapağı.

Birkaç şarkılarını buradan dinleyebilirsiniz.