Yeni bağlantı standardı Bluetooth 5.0, geçtiğimiz yılın sonlarında tanıtılmış ve Bluetooth 4.2 versiyona göre daha büyük bant genişliğine sahip olmasıyla teknoloji meraklılarının ilgisini çekmişti. Bluetooth 5.0 standardına sahip olan ilk akıllı cihazlar Samsung Galaxy ailesinden S8 ve S8+ modelleri olurken, Apple’ın da iPhone 8 ve iPhone X’da bu bağlantıyı desteklediğini görüyoruz. Bu yenilenme; kablosuz kulaklıklar, bağlantılı akıllı cihazlar, fitness ekipmanları, kablosuz hoparlörler gibi cihazları kullananların deneyimini iyileştirmeyi hedefliyor.

bluetooth2
Sadece kapsama alanı değil veri aktarım hızı da büyük ölçüde değişen Bluetooth 5.0, eski versiyonun iki katı daha hızlı aktarıma izin veriyor. 2 Mbps’lik aktarım hızıyla bir cihazdan diğerine fotoğraf, müzik dosyası ya da diğer dokümanlarınızı gönderebilirsiniz. Fakat bant genişliği ve aktarım hızından da önemlisi, yeni bağlantı standardı sayesinde artık aynı anda iki farklı cihazı tek bir kaynakla eşleştirebileceksiniz. Örneğin, tek bir akıllı telefona aynı anda iki kablosuz kulaklık ya da tek bir kaynağa farklı odalardaki kablosuz hoparlörleri bağlamak mümkün. Yani artık kulaklığınızın tekini karşınızdakiyle paylaşmaya gerek kalmadı. Öte yandan Bluetooth 5.0’ın, evinde IoT cihazlarına (bağlantılı en aletleri) sahip olan kullanıcıların da deneyimini iyileştirebilecek kapasitede olduğunu söyleyebiliriz.

kulaklik1
Bluetooth 5.0 destekli bir akıllı telefon edindiğiniz takdirde, bağlantı standardının sunduğu avantajlardan yararlanabileceğinizi unutmayın. Fakat eşleştirmek istediğiniz diğer ekipmanların da Bluetooth 5.0 destekli olması gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.