Kan, göz yaşı ve tuzlu su…

 

“Dünyanın en zor sporu ne?” diye bir soru sorsak birçok kişi büyük ihtimalle “Everest’e tırmanmak” veya “Fransa Bisiklet Turu” diyecektir. Evet, bu sporlar gerçekten insan sınırını zorlayan ve oldukça zor sporlar. Ancak Volvo Ocean Race’in de dünyanın en zor sporlarından biri olduğunu kabul etmeniz gerekiyor.

Neden mi?

Volvo Ocean Race dokuz ay ve 38 bin mil sürüyor. Dokuz ay boyunca hafif bir teknenin üzerinde sekiz denizci sadece dünyanın etrafını daha hızlı turlamaya çalışmıyor, aynı zamanda yaşam mücadelesi veriyor. Yarışın bazı etapları üç hafta karadan uzakta geçiyor. Sekiz kişilik mürettebat dokuz ay boyunca çok az uyuyabiliyor, teknedeki dondurulmuş yiyecekleri yiyorlar ve çok fazla gayret sarf ediyorlar. Bununla birlikte sürekli olarak ya aşırı soğukla, ya aşırı sıcakla ya da fırtınalarla mücadele ediyorlar. Korsanlar, büyük gemiler, dalgalar, buz dağları ise sadece birer küçük ayrıntı. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Volvo Ocean Race’de batan tekneler, kırılmış kemikler ve yaralanmalar oldu. Hatta Hollandalı bir takımın denizcisi hayatını kaybetti. İşte bu sebeplerden dolayı Volvo Ocean Race’e “Denizlerin Everest’i” deniyor.

Volvo Ocean Race, cumartesi günü İspanya’nın Alicante kentinden başladı. Takımlar İspanya’dan Güney’e doğru hareket edecek ve Ümit Burnu’nu geçip Doğu’ya doğru seyahat ederek önümüzdeki yaz İsveç’in Göteborg kentinde varış görecekler. Bu yarışta Capetown, Auckland, Sanya ve Newport gibi şehirlere uğrayıp bir süre dinlenme şansı elde edip teknelerini onarabilecekler.

 

Rota

Okyanus yarışları, seyircilerin izleyebildiği spor dalı değil. Ancak Volvo Ocean Race’in her anını internet takip edebiliyorsunuz. Her takımın teknesinde bir muhabir bulunuyor. Bu muhabirler blog yazıp, fotoğraf çekip video klipler hazırlıyor ve her gün uydu vasıtasıyla bunları internetten yayınlıyorlar. Muhabirlerin ayrıca yarış esnasında denizcilere yardım etmemesi konusunda da kesin kurallar var. Her gün blog yazısı girmeye üşenenler bir de denizin ortasında küçük bir teknede blog tutmanın ne kadar zor olduğunu hayal etsin.

Volvo Ocean Race’i siz de buradan  tüm detaylarıyla takip edebilirsiniz

 

 

volvo

 

 

TEKNELER

 

Bu yıl Volvo Ocean Race organizasyon komitesi her takım için aynı tekneyi şart koştu. Böylece her takım aynı tersane tarafından üretilen aynı tekneyle yarışacak. Bu sayede de bir takımın sahibinin ayırdığı sermaye değil Volvo Ocean Race’te en dayanıklı ve en yetenekli mürettebat yarışı kazanan taraf olacak. 20.37 metre gövde uzunluğuna sahip olan Volvo Ocean 65 Farr Yacht Designs tarafından dizayn edildi. Bu tekneler daha hızlı gidebilmek için üretildi ve sıradan bir yatın konforundan çok uzakta. Tekneler daha hafi olması kamaraların için sadece karbon fiberle kaplı. Uyumak için sadece duvara asılı yataklar var. Tuvalet ise sadece bir delikten ibaret.

Hızlı feribotlardan daha hızlı

Volvo Ocean 65, 45 knotlık bir hıza çıkabiliyor. Bu da saatte 83 kilometrelik bir hız demek oluyor. 83 km/s size biraz yavaş mı geldi? Öyleyse şöyle ifade edelim. Şehir hatları vapurlarından Emin Kul, iki adet 1.500’er beygirlik motoruyla 14 knotlık bir hıza çıkabiliyor. Türkiye’de hizmet veren hızlı deniz otobüsleri ise modellerine göre değişmekle beraber 22.5 ila 40 knot’a çıkabiliyorlar. Motoru olmayan Volvo Ocean Race 65 ise sadece yelkenleriyle 45 knot’a çıkabiliyor.

 

TAKIMLAR

Volvo Ocean Race 2014’te yedi takım yarışıyor. Bunlardan biri Çinli bir mürettebat biri de sadece kadınlardan oluşuyor. Her teknenin bir kaptanı, çarkçıları, yelkencileri bulunuyor. Hiçbir takımda işten kaçış şansınız yok. Her mürettebat dört saatlik vardiyalarla çalışıyor veya dinleniyor. Bu yedi birbirinden cesur takımı daha yakından tanıyalım.

 

Volvo Ocean Race için saat üretildi

Bu yarış için çok özel bir saat de üretildi: Portuguese Yacht Club Chronograph “Ocean Racer” IW 390216.  Yalnızca 1000 adet üretilen saat, bu klasik serinin en macera ruhlu modeli. Volvo Ocean Race için üretilen bu özel saati yakından tanımak içi tıklayın.

IW390216_front_back_972x426.a16562e5249daf144bfdef667ff43c50