Bizler uzay yolculuklarının sıradanlaştığı, elektrikli otomobillerin ve yenilenebilir enerji üretim tesislerinin yaygınlaştığı, kanser gibi hastalıklar için başarılı tedavilerin geliştirildiği bir gelecek hayali kurarken, dünyanın bir başka köşesinde teknolojinin nimetlerini toplumsal olayları daha etkin bir şekilde bastırmak için kullanmaya yönelik çalışmalar yapan birileri de var. Hem araç hem de ekipman geliştiren Bozena Güvenlik Sistemleri’nin en yeni ürünü Riot, halk kitlelerinin sokağa çıkmasına tek başına engel olacak güçte bir TOMA.

boz

6 personel taşıyabilen araç, üç kademeli, dev bir kalkana sahip. 3 ton ağırlığındaki bu kalkan, mekanizması sayesinde sağa ve sola doğru açılabiliyor ve bulunduğu sokağı, caddeyi yaya ve araç geçişine kapatabiliyor. Pek tabii su tankları da unutulmamış. İki adet tazyikli su başlığı bulunan “Riot”ta, gerekli durumlarda kullanılmak üzere tasarlanmış göz yaşartıcı gaz kapsülü fırlatma sistemi de mevcut.

boz2

Tek bir kişi tarafından kontrol edilebilen aracın farklı bölgelerinde bulunan kameralardan gelen görüntüler, kokpit üzerindeki ekranlar aracılığıyla izlenebiliyor. Ve operatör, bu sayede ne yönde hareket etmesi gerektiğini, nasıl bir müdahalede bulunması gerektiğini görebiliyor.

boz1

🎥 VİDEO