Swansea Üniversitesi’nden bilim insanları; bandajlı yaranın ne durumda olduğunu ve nasıl bir gelişme gösterdiğini, bandajın üzerindeki sensörler vasıtasıyla gösterebilen bir teknolojiye imza attı.

Önümüzdeki 12 aylık süre içinde testlerine başlanması beklenen akıllı bandajın hastalar için pek çok avantajı var. Bunların başında ise hastanın doktoruna 5G altyapısı üzerinden anlık olarak bandajlı yaranın durumunu bildirebilmesi geliyor. Bu sayede hasta, eğer şart değilse, kısa aralıklarla doktora gitmekten kurtuluyor. Öte yandan kendi durumuna daha uygun olan tedavi yöntemlerinden yararlanabiliyor.

Hastanın yarasının herhangi bir zaman dilimindeki durumunu algılamak için nano teknolojik sensörlerden yararlanan akıllı bandaj, geleneksel tıbbi yöntemlerde uygulanan aylık veya üç aylık tedavi yöntemi karşısında çok daha yenilikçi bir seçenek sunuyor. Sensörler vasıtasıyla yaradan alınan verileri, kişinin yaşayış tarzı ve aktivite bilgileriyle birleştiren doktor, o hastaya özel uygulama yapmak için yeterli ayrıntıya ulaşabilir hale geliyor. Söz gelimi sizin yaranız daha hızlı iyileşiyorsa ve daha aktif biriyseniz; daha yavaş gelişme gösteren ve evde istirahat etmesi gereken birinden daha farklı bir çözüm önerisiyle karşılaşabilirsiniz.

Akıllı bandaj üzerinde kullanılması beklenen sensörleri 3D yazıcı ile üretmeye hazırlanan araştırmacılar, veri aktarımı için ise 5G’yi kullanacak. Çünkü 5G, sabit bir veri akışını mümkün kılacak olan daha güçlü bir bant genişliğini sunabiliyor.

Sensörler ve 5G ile ilgili engellerin aşılmasıyla birlikte bandajın test süreci başlayacak. Akıllı bandaj fikri, genel yöntemlerdense kişiye özel olan ve hastalar için daha uygun tedavi yöntemlerinin önünü açacak bir gelişme olarak görülüyor.