Bugüne kadar bir Bugatti Chiron satın almamış olmanızın tek nedeni görünümünün yeterince sportif olmamasıyla gözünüz aydın, yeni Chiron Sport hazır!

İtalyan üreticinin 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı yeni hiper otomobil, güç ve hızlanma bakımından kendisinden önce gelen Chiron‘la aynı özellikleri taşıyor ama geliştirilmiş yol tutuş ve sürüş dinamikleriyle ondan ayrılmayı başarıyor.

Yeni model; sabitleyici, cam sileceği ve ara soğutucu kapağında kulanılan karbon fiber materyal sayesinde klasik Chiron’a kıyasla yaklaşık 18 kg daha hafif. Bugatti’nin Chiron Sport’ta kullandığı  süspansiyon sistemi de klasik modeldekine göre yüzde 10 daha sert bir yapıda. Bunlara ek olarak yeniden ayarlanan direksiyon ve her bir tekere uygulanacak torku ayarlayabilen yeni sistem sayesinde otomobilin spor kullanım için çok daha uygun olduğunu söylemek mümkün.

2,5 saniyede 100 km hıza ulaşabilen otomobil, 300 km/s hıza ise yalnızca 13,6 saniyede çıkabiliyor. Azami hızı açıklanmayan Chiron Sport’un İtalya’da bulunan Nardo test pistinde klasik Chiron’a 5 saniye fark atması, son hızının da 400 km/s saatten çok 480 km/s’ye yakın olacağını gösteriyor.

1.500 beygir beygir güç üretebilen 8 litrelik, dörtlü turbo W16 motora sahip Chiron Sport’un 100 litrelik deposu, otomobil tam gazda kullanıldığında 10 dakikadan daha kısa bir sürede tamamen boşalıyor. Türkiye şartlarında pek de ekonomik bir alternatif değil anlayacağınız.

Standert Chiron’un fiyatı 3 milyon dolardan başlıyor ancak üzerine yapılan geliştirmelerle Chiron Sport için en az 3.26 milyon doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Fuarda gösterilen ve burada fotoğraflarını gördüğünüz kırmızı/siyah versiyon içinse ödemeniz gereken meblağ 3,67 milyon dolar!