Gzs-4yNyL58

Birçok alanda birçok farklı amaçla kullanılan drone’lar ilk kez hayat kurtardı. Avustralya’nın New South Wales eyaletine bağlı Lennox Head bölgesinde dev dalgalarla boğuşan iki kişi, sahilden havalanan bir cankurtaran drone’unun yardımı sayesinde kıyıya çıkmayı başardı.

 

Okyanus açıklarında, köpek balıklarının neden olduğu riskleri azaltmak adına çalışma yürüten cankurtaranlar, zorlu anlar yaşayan iki yüzücüden yardım çağrısı aldı. Geçtiğimiz yıl eyaletin en iyi cankurtaranı seçilen Jai Sheridan’ın pilotluğundaki drone, müdahale için hemen havalandı ve iki dakikadan çok daha kısa süre içinde sudakileri buldu. Sonrasında da kurtulmalarına yardımcı olmak amacıyla onlara kendiliğinden şişen bir aparat attı. Yüzücüler, bu aparat sayesinde güvenle kıyıya ulaşmayı başardı.

New South Wales, geçtiğimiz yıl deneme süreci için drone cankurtaranlara 430 bin dolar harcadı. Eyalet yetkilisi John Barilaro’nun açıklamalarına göre yapılan yatırım karşılığını vermeye başladı.

Little Ripper model drone, havalandıktan yalnızca 70 saniye sonra yüzücülere ulaşmayı başardı. Aynı işi cankurtaranların yapmış olması durumunda geçecek tahmini sürenin 6 dakika olduğu düşünüldüğünde, drone’ların ne denli büyük bir öneme sahip olduğu daha da ortaya çıkıyor.