“İddialı”, Dubai’yi en iyi tanımlayan kelime olabilir. Körfez şehri, bu sıfata yaraşır yeni bir gelişmeyle gündemde. Dünyanın en büyük fotoğraf çerçevesi Dubai Frame’i tamamladığını duyuran Birleşik Arap Emirlikleri, mega yapılarına bir yenisini eklemiş oldu.

Dubai’nin ve aynı zamanda da dünyanın en yüksek binası olma unvanını taşıyan Burç Halife’nin ve daha pek çok gökdelenin dikkat çektiği Dubai silüetinde artık bir de dev fotoğraf çerçevesi bulunuyor. 150 metre yüksekliğinde olan Dubai Frame, 1 Ocak itibarıyla ziyarete açıldı. Tabanı camdan olan seyir terasının birleştirdiği iki kuleden meydana gelen yapı, panoramik manzarasıyla öne çıkıyor. Doğu yönündeki eski kent merkezi Deyra’dan güney tarafta kalan gökdelen manzarasını aynı anda görebilmeyi sağlayan Dubai Frame’e esin kaynağı olan şey, eski ve yeni Dubai’yi tek bir çerçeveye sığdırma fikri olmuş.

Yapımı için 43 milyon dolardan fazla harcama yapıldığı ifade edilen Dubai Frame’in 93 metrelik cam koridorlu seyir terasının yanı sıra zemin katında da son derece renkli bir müze mevcut. Artırılmış gerçeklik destekli ekran ve sergilerin bulunduğu müzede ziyaretçilere done taksilerin cirit attığı, fütüristik bir Birleşik Arap Emirlikleri betimlemesi gösteriliyor.

VİDEO