Global olarak yürütülen ve dünya üzerinde en çok hayranlık duyulan isimleri sıralayan bir ankete göre Microsoft’un kurucusu Bill Gates erkeklerde; Oscar’lı oyuncu Angelina Jolie ise kadınlarda birinciliği kimseye kaptırmadı. YouGov tarafından gerçekleştirilen ankette 2015 yılından beri her yıl bu iki isim birinci sırada.

Bu yılın anketini tamamlamak için 35 ülkeden 37 bin kişinin görüşlerini alan şirketin 2018 listesinde kadınlarda Michelle Obama, Oprah Winfrey ve II. Elizabeth gibi isimler dikkat çekiyor. En çok hayranlık duyulan erkekler sıralamasında ise Gates’i eski ABD başkanı Barack Obama ve aktör Jackie Chan takip ediyor.

Dünyanın en çok hayranlık duyulan kadınları arasında gösteri dünyasını temsil eden isimler ağırlıkta. 20 kişilik listenin 14’ü aktris, şarkıcı ve televizyon sunucularından oluşuyor. Emma Watson, Taylor Swift, Madonna ve Gal Gadot listede üst sıralarda. Erkeklerde ise kadınların aksine, iş dünyası ve politikadan tanıdığımız isimlerin çoğunlukta olduğu görülüyor. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma listede 5’inci, Rusya başkanı Putin 6’ncı, Elon Musk ise 14’üncü sırada.

Michelle Obama’nın geçen yılki listeye göre üç sıra yükseldiği; eşi ve ABD’nin 44’üncü başkanı Barack Obama’nın ise aynı sırayı koruduğu görülüyor. Obama’nın ardından başkan olan Trump ise ondan 15 sıra geride kalıyor.

Anketinin detaylarını ve ülkelerin ayrı ayrı sonuçlarını görmek için YouGov’un web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

DÜNYANIN EN ÇOK HAYRANLIK DUYULAN KADINLARI
1. Angelina Jolie
2. Michelle Obama
3. Oprah Winfrey
4. Queen Elizabeth II
5. Hillary Clinton
6. Emma Watson
7. Malala Yousafzai
8. Angela Merkel
9. Taylor Swift
10. Madonna

DÜNYANIN EN ÇOK HAYRANLIK DUYULAN ERKEKLERİ
1. Bill Gates
2. Barack Obama
3. Jackie Chan
4. Xi Jinping
5. Jack Ma
6. Vladimir Putin
7. Dalai Lama
8. Narendra Modi
9. Amitabh Bachchan
10. Cristiano Ronaldo