Çin’in geliştirdiği yeni süper bilgisayar dünyanın en hızlısı olmayı başardı. Üstelik Çinliler bu kez bilgisayar için kendi işlemcilerini de tasarladı. Sunway TaihuLight adını taşıyan bilgisayar saniyede 93 katrilyon işlem yapabilme kapasitesine (93 petaflop) sahip ve bu hızıyla rakibi yok.

Yine Çinli olan ve Intel işlemciler kullanan bir önceki rekor sahibi Tianhe-2’nin yanı sıra en hızlı Amerikan süper bilgisayarını da geride bırakmayı başaran Sunway TaihuLight, her biri 260 çekirdek barındıran 41 bin çipe sahip. Bu denli güçlü olmasına rağmen bilgisayarın RAM’i yalnızca 1,3 petabayt. Bu da büyük oranda enerji tasarrufu yaparak 15,3 megawatt enerji harcamasının olumlu bir sonucu. Bilgisayarın donanımında en öne çıkan ise Çinlilerin kendi işlemcilerini kullanmış olması. Yeni bir mimariye sahip işlemciler süper bilgisayar yarışında da yeni gelişmelerin habercisi.

Geçtiğimiz yıl Tianhe-2’yi güncellemeyi planlayan Çin, ABD’nin ulusal güvenlik ve ülke çıkarlarını gerekçe göstererek yüksek performanslı işlemcilerin yurt dışına satışını yasaklamasından ötürü bundan vazgeçmek zorunda kalmıştı. Görünen o ki Çinliler bu karara kendi işlemcileriyle karşılık vermiş.

Sunway TaihuLight ile birlikte, askeri projeler, meteorolojik araştırmalar ve bilimsel çalışmalar gibi yüksek güç gerektiren işlemler için tercih edilen süper bilgisayar yarışında Çin sayı olarak da öne geçti. Artık ilk 500 listesinde Çin’in 167, ABD’nin ise 165 bilgisayarı var.