Bir futbol sahasından küçük

 

Victoria Gölü, Afrika kıtasının en büyük gölü. Bu gölün içinde yer alan Migingo ise çok küçük bir ada. Büyüklüğü bir futbol sahasının yarısı kadar. Ancak bu kadar küçük bir ada olmasına rağmen 131 kişi hayatını bu küçük ada üzerinde geçiriyor. Kulübelerden oluşan bir yerleşim yeri olmasına rağmen Migingo’da beş bar, bir güzellik salonu, bir eczane ve birkaç tane otel ve genel ev var.

 

Adanın sakinleri tahmin edebileceğiniz gibi balıkçılardan ve balık tüccarlarından oluşuyor. 1991 yılında adaya ilk gelenler Kenyalı balıkçılar Dalmas Tembo ve George Kibebe olmuş. O zamanlar ada otlarla, kuşlarla ve yılanlarla doluymuş. Bu ikiliyi daha sonra 60 kişilik bir balıkçı ekibi takip etmiş.
Uganda ve Kenya sınırları arasında yer alan bu küçük adada balıkçıların yarattığı ekonomi o kadar büyük ki iki ülke arasında sadece bir kaya parçasından ibaret olan bu ada için gerilimler yaşanıyor. Tanzanya, Kenya, Uganda, Ruanda gibi ülkelerden gelip bu adaya yerleşen balıkçıların günde 300 dolarlık balık yakaladığını duyan korsanlar da bu balıkçılara zaman zaman musallat oluyor.

 

Migingo Adası’nın hemen 200 metre açığında bulunan ve daha büyük bir ada olan Usingo Adası’nda yerleşim olmaması ise bir hayli ilginç.

 

 

 

[Not a valid template]