The Economist‘in her yıl düzenli olarak yaptığı araştırmada Singapur yine dünyanın en pahalı şehri oldu. 133 şehirdeki yaşama maliyetlerinin analiz edildiği araştırmada Singapur’u Zürih ve Hong Kong izledi.

Gıdadan ulaşıma, faturalardan kiraya kadar 160 farklı ürün, hizmet ve servisin fiyatlarının derlenmesiyle oluşturulan listede Singapur yüksek vergi oranlarıyla üçüncü yılında yine ilk sıraya yerleşti. Coğrafi sınırlar ve nüfus yoğunluğundan ötürü trafik ve taşıt sorunu yaşayan şehirde otomobil vergileri oldukça yüksek. Öyle ki standart bir sedan otomobilin fiyatı 150 bin Amerikan dolarının üzerine çıkabiliyor.singapur2Rublenin değer kaybetmesinden ötürü Rusya’nın en popüler şehirleri St. Petersburg ve Moskova, bir önceki yıla kıyasla yaklaşık %40’lık bir kayıp yaşayarak 51 ve 63 sıra gerilemiş görünüyor. Listenin en altındaki on şehrin beşi Hindistan ve Pakistan’da bulunuyor. Ancak listenin son sırasında bakır fiyatlarındaki düşüşten önemli ölçüde etkilenen Zambia’nın başkente Lusaka yer alıyor.

İstanbul ise listenin 78‘nci sırasındaki yerini Kenya’nın başkenti Nairobi ve Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh‘le paylaşıyor.

DÜNYANIN EN PAHALI ON ŞEHRİ

 1. Singapur
  2. Zürih ve Hong Kong
  4. Cenevre
  5. Paris
  6. Londra
  7. New York
  8. Kopenhag, Seul ve Los Angeles