Drone’ların yeteneklerine her gün bir yenisi eklenirken iş çoktan eğlence amaçlı kullanımı geçti. Taşımadan güvenliğe, fotoğrafçılıktan haritalandırmaya kadar pek çok sektörde görev alan drone’ların kullanım alanları genişlemeye devam ediyor.

Yüksek güç kapasitesine sahip drone üretimi üzerinde uzmanlaşmış olan Letonyalı firma Aerones, ağır yük taşımacılığı yapmaya hazır olduğunu sergilemek için enteresan bir yönteme başvurdu. Serbest atlayışçı Ingus Augstkalns ile beraber çalışarak ilk insanlı drone atlayışını gerçekleştiren firma, bu gösteri için 28 pervaneli drone’unu kullandı.

Drone’a iliştirilen bir düzeneğe tutunarak 330 metre yüksekliğe çıkan Ingus Augstkalns’ın nefes kesen atlayışını yaptıktan sonra hemen paraşütünü açtığı görülüyor. Bu başarılı denemeyle güvenilirliğini ve yük taşıma kapasitesini sergilemeyi amaçlayan Aerones, felaketler sırasında hayat kurtarma, yangına müdahale ve benzeri zorlu görevler için güçlü drone’larının yakın gelecekte hazır olacağını vurguluyor.

Letonya’da gerçekleştirilen atlayıştan önceki altı aylık hazırlık sürecinde, drone’un taşıma kapasitesi 200 kilograma yükseltilmiş ve pek çok test yapılmış.

🎥 VİDEO