Dünyanın ilk modüler akıllı saati: BLOCKS

Akıllı saatlerin LEGO’su

Hayatının büyük bir bölümünü bilgisayar başında ve akıllı telefonunun ekranına bakarak geçiren bizler, yavaş da olsa klasik saatlerden vazgeçip akıllı saatlere yönelmeye başladık. Piyasadaki şaşırtıcı yeteneklere sahip birçok akıllı saat mevcut ama hepsinin önemli bir dezavantajı var: Donanımsal olarak güncellenemiyorlar. Kickstarter’da fon toplayan modüler akıllı saat BLOCKS ise bu soruna çare oluyor.

BLOCKS

BLOCKS, yapısı itibarıyla Google’ın modüler akıllı telefon projesi ARA’dan esinlenmiş görünüyor. Mantık aynı. Sabit olan ana üniteye ekleyebileceğiniz farklı modüllerle saatinizi donanımsal olarak kişiselleştirebiliyorsunuz. Saatiniz hangi özelliklere sahip olsun istiyorsanız onunla ilgili modülleri tercih edebiliyorsunuz. Ekstra pil, nabız ölçer, GPS, NFC ve macera (yükseklik, basınç ve sıcaklık ölçer), ilk aşamada saatlere eklenebilecek modüller. Ancak ilerleyen dönemde parmak izi okuyucudan SIM karta, ekstra bellekten kameraya kadar birçok farklı modül de kullanıma sunulacak.

BLOCKS

Modüler özelliklerini yanı sıra BLOCKS diğer akıllı saatler gibi Bluetooth üzerinden iOS ve Android’li akıllı telefonlara bağlanabiliyor ve dokunmatik ekranında bildirimleri gösteriyor. Aktivitelerinizi takip eden, sesle kontrol edilebilen ve Wi-Fi bağlantısına da sahip olan saatin pili 1,5 gün gidiyor. BLOCKS, bilek kalınlığınıza göre üç ya da dört modülle kullanılabiliyor. IP67 sertifikalı su geçirmezliğe sahip saatin siyah, beyaz ve kırmızı olmak üzere üç farklı rengi bulunuyor.

BLOCKS

Mevcut birçok akıllı saat gibi BLOCKS da Android işletim sisteminin elden geçirilmiş bir versiyonunu kullanıyor. Snapdragon 400 işlemci, 512 MB RAM ve 4 GB dahili hafızayla gelen saatin pili ise 400 mAh kapasiteli. Neredeyse 1,5 milyon dolarlık bir fona ulaşan saat, fiyatı birbirinden farklı paketler halinde satılıyor. Elinizi çabuk tutmanızda yarar var.

BLOCKS

BLOCKS